PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Traffic musi wyprowadzić się z Brackiej. Jabłkowscy odzyskują kamienicę

  • www.gazeta.pl
  • 31 lip 2013 09:58

Traffic musi wyprowadzić się z Brackiej. Jabłkowscy odzyskują kamienicę

Rodzina Jabłkowskich nie ma wątpliwości: to wieloletnie zaniedbania doprowadziły do pożaru w Trafficu. Mają nadzieję, że to przyspieszy odzyskanie przez nich budynku przy Brackiej 25. Komornik już działa

REKLAMA

Bywalcy Traffica musieli być wczoraj niemile zaskoczeni. Na drzwiach popularnej księgarni wisiała kartka oznajmiająca, że z powodu awarii elektryczności sklep został zamknięty. W środku faktycznie było ciemno, a zdezorientowani klienci nie mogli się dowiedzieć, kiedy księgarnia znów będzie czynna. A wszystko przez pożar, który wybuchł w poniedziałek. Dym wydostawał się z księgarni i przedostawał do stojącego obok Nowego Domu Jabłkowskich. Pracownicy obu budynków opowiadali, że widzieli błyski ognia i słyszeli odgłosy przypominające detonacje.

Pracownicy RWE stwierdzili zniszczenie tzw. przyłącza, czyli instalacji, która łączy zewnętrzną sieć energetyczną z wewnętrzną instalacją budynku, w którym znajduje się Traffic. - Trwają prace nad odtworzeniem zniszczonego fragmentu sieci i przywróceniem zasilania. Mogą potrwać nawet do środy - usłyszeliśmy w biurze prasowym RWE. Co doprowadziło do awarii, dowiemy się za kilka dni.

Wątpliwości w tej sprawie nie ma rodzina Jabłkowskich, od lat walcząca o odzyskanie własności nieruchomości przy Brackiej 25. - Pożar to efekt wieloletnich zaniedbań zarządzającego nieruchomością Jerzego Kowalewskiego i jego firmy Zarząd Nieruchomości - uważa Jan Jabłkowski, doradca zarządu Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy.

Jest potomkiem właścicieli jednego z najsłynniejszych przedwojennych warszawskich domów towarowych. We wrześniu tego roku minie 100 lat, odkąd Feliks, Zbigniew i Tomasz Jabłkowscy wmurowali kamień węgielny pod budynek przy Brackiej 25.

Po wojnie Dom Braci Jabłkowskich został znacjonalizowany. W 1984 roku przekazano go Związkowi Rzemiosła Polskiego. Związek podnajął go Jerzemu Kowalewskiemu, a ten w 2003 r. podpisał umowę z Traffic Club na prowadzenie w budynku księgarni, sklepu z płytami oraz restauracji.

W tym czasie Jabłkowscy walczyli już o zwrot swojego majątku.

W 2006 r. wyrokiem sądu ZRP został pozbawiony prawa do użytkowania wieczystego. W 2010 r. Jabłkowscy mogli podpisać z władzami Warszawy akt notarialny, dający im grunt pod budynkiem w wieczystą dzierżawę na 99 lat. Dodatkowo w 2009 r. minister spraw wewnętrznych unieważnił decyzję komunalizacyjną budynku, uznając, że nigdy nie przestał on być własnością rodziny.

W międzyczasie rodzina odzyskała sąsiedzką, niezabudowaną działkę na rogu Chmielnej i postawiła tam nowoczesny biurowiec. Zbudowano go tak, by w przyszłości, w razie potrzeby, dało się go połączyć ze stuletnim budynkiem.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA