PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trójmiasto wrzuca wyższy bieg

  • Autor: propertynews.pl
  • 08 maj 2017 10:35

Trójmiasto wrzuca wyższy bieg Olivia Star, część kompleksu Olivia Business Centre, fot. Olivia Business Centre

W Trójmieście powstaje obecnie rekordowa ilość powierzchni biurowej. Ze 151 tys. mkw. około 2/3 ma trafić na rynek w 2017 r.

REKLAMA

Najaktywniejszymi najemcami pozostają firmy BPO/SSC, które w ostatnich trzech latach zwiększyły zatrudnienie w swoich trójmiejskich biurach o blisko 100 proc. – wynika z raportu “Największe rynki biurowe w Polsce | Trójmiasto”, przygotowanego przez Colliers International i agencję doradztwa personalnego Advisory Group TEST Human Resources.

Po oddaniu 6 inwestycji o łącznej powierzchni 57 tys. mkw., całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście na koniec 2016 roku wyniosła 634 tys. mkw. W wyniku dynamicznej aktywności deweloperów, 50 proc. istniejącej powierzchni dostarczono w ciągu minionych 5 lat. Zlokalizowane jest tu 16 proc. całkowitej nowoczesnej powierzchni dostępnej na ośmiu głównych rynkach regionalnych w Polsce.

Obecnie w budowie znajduje się 151 tys. mkw., najwięcej w historii tego rynku, z czego około 2/3 ma być oddane do użytku jeszcze w 2017 r. Około 90 proc. nowej podaży będzie zlokalizowana w Gdańsku, a pozostałe 10 proc. w Gdyni.

— Aż 80 proc. powierzchni biurowej będącej w budowie powstaje w ramach dużych kompleksów lub parków biurowych. Warto zauważyć, że Trójmiasto ma najwyższy udział tego typu projektów wśród miast regionalnych — mówi Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers International w Trójmieście.

Wysoki popyt na biura w Gdańsku

W 2016 r. popyt brutto na powierzchnię biurową w Trójmieście wyniósł 93 tys. mkw. i był zbliżony do rekordowego poziomu z 2015 r. Absorpcja powierzchni biurowej utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie (44 tys. mkw.), mimo spadku o 15porc. r/r. Największym zainteresowaniem ze strony najemców cieszył się gdański rynek biurowy. Zarejestrowano tu 78 proc. (72 tys. mkw.) całkowitego popytu na rynku trójmiejskim w 2016 r., podczas gdy pozostałe 21 tys. mkw. wynajęli najemcy w budynkach położonych w Gdyni.

Według szacunków Colliers International, ponad połowa aktywności najemców z zeszłego roku generowana była przez firmy BPO/SSC, które zatrudniają prawie 17 tys. pracowników w ponad 100 centrach. To wskazuje na około 100-proc. wzrost zatrudnienia w ciągu ostatnich trzech lat. Atutem regionu jest dostęp do pracowników ze znajomością m.in. języka angielskiego, a także szwedzkiego, duńskiego, norweskiego, dlatego też przeważają tu centra z kapitałem amerykańskim i skandynawskim.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA