PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trójmiejski rynek centrów handlowych na krawędzi nasycenia

  • Autor: Propertynews.pl
  • 21 lut 2014 20:49

Trójmiejski rynek centrów handlowych na krawędzi nasycenia

Pomimo wysokiego nasycenia powierzchnią handlową, Trójmiasto wciąż kusi deweloperów. Planowane są kolejne inwestycje, a część obiektów ma zostać zmodernizowana. Rynkiem rządzą jednak najemcy i to od nich zależy przyszłość wszystkich projektów - uważają paneliści sesji centra handlowe, która odbyła się podczas konferencji Property Forum Trójmiasto 2014.

REKLAMA

Dziś do najbardziej dojrzałych rynków handlowych w Polsce zalicza się Wrocław i Poznań. Andrzej Jarosz, dyrektor komunikacji i marketingu spółki Mayland RE uważa, że Trójmiasto zaczyna powoli dołączać do tej listy.

- Jestem przekonany, że w Trójmieście jest jeszcze miejsce dla jednego, dużego obiektu handlowego. Taka inwestycja w połączeniu z istniejącymi galeriami i mniejszymi formatami handlowymi w pełni zaspokoi wszystkie potrzeby mieszkańców tego regionu - powiedział Jarosz.

Plany deweloperów są jednak dużo ambitniejsze. W Trójmieście na etapie projektowania lub realizacji jest kilka zupełnie nowych, dużych inwestycji handlowych, m.in. Galeria Metropolia, Forum Radunia czy galeria handlowa połączona z dworcem PKP w Sopocie. Dodatkowo właściciele działających obiektów myślą o ich rozbudowie lub modernizacji.

To powoduje, że deweloperzy i zarządcy zaczynają borykać się z problemem przesycenia rynku. Zdaniem Leszka Sikory, dyrektora zarządzającego w ECE Projektmanagement Polska, dziś nie można sobie jeszcze jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co wydarzy się w perspektywie kilku lat. - Czy to, co dzisiaj nazywamy przesyconym rynkiem, będzie nim za 5 lat? - zastanawiał się podczas konferencji Property Forum Trójmiasto 2014. Dodał jednak, że z pewnym niepokojem obserwuje pęd deweloperów do realizacji kolejnych inwestycji.

Najemcy rządzą rynkiem
Piotr Kowalski, dyrektor zespołu komercjalizacji w Rank Progress, dodał, że dalszy rozwój branży jest całkowicie uzależniony od najemców oraz jakości obiektów handlowych. - Moim zdaniem przesycenie rynku jest chwilowe. Centra handlowe starzeją się, a razem z nimi lokale najemców. Sieci oczekują zatem oferty coraz lepszych powierzchni w obiektach o jeszcze wyższej jakości - tłumaczył Kowalski.

Paneliści dostrzegli pozytywny trend związany z ekspansją sieci detalicznych. - Dziś bardzo szybko rozwijają się polskie sieci handlowe. To oznacza, że w najbliższych latach będą one potrzebowały jeszcze większej powierzchni - dodał przedstawiciel Rank Progress.

Leszek Sikora dodał z kolei, że rynkiem rządzą najemcy, ale obecnie cechuje ich większa niż kiedykolwiek chimeryczność. - Decyzja o rozbudowie Galerii Bałtyckiej nie była łatwa. Dziś nie można już z lekkim sercem przystępować do inwestycji. Nawet najlepiej przygotowany projekt, z zebranymi na etapie budowy najemcami, nie oznacza pewnego sukcesu w perspektywie kilku lat - zauważył Sikora.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA