PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trójmiejski rynek handlowy pod znakiem modernizacji

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 wrz 2015 12:30

Trójmiejski rynek handlowy pod znakiem modernizacji Katarzyna Michnikowska

Jedno centrum handlowe w aglomeracji trójmiejskiej obsługuje średnio 41,7 tys. osób, zaś na metr kwadratowy powierzchni przypada średnio 46 800 PLN. Siła nabywcza mieszkańców Trójmiasta jest o 24 proc. wyższa od średniej krajowej – wynika z publikacji Colliers International „Centra handlowe w Trójmieście I poł. 2015 r.”

REKLAMA

Największym centrum handlowym w aglomeracji jest obecnie Park Handlowy Matarnia o powierzchni 81 300 mkw. Łącznie Trójmiasto posiada zasoby centrów handlowych o wielkości 681 500 mkw. powierzchni najmu w 24 obiektach, co daje nasycenie na poziomie 661 mkw./1 000 mieszkańców.

Struktura powierzchni w aglomeracji trójmiejskiej jest dość zróżnicowana. Klienci mają wybór zarówno jeśli chodzi o typy, jak i wielkość obiektów handlowych – 79% to tradycyjne centra handlowe, 19% - parki handlowe, a 2% to centra wyprzedażowe.

Pod względem ilości lokali największe na rynku jest Centrum Riviera (ok. 210 sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych). W centrach handlowych w Trójmieście działa łącznie ok. 1 800 sklepów, z czego najwięcej w sektorze moda (28%), usługi (14%), gastronomia (8%), obuwie oraz odzież i art. skórzane (8%), a także zdrowie i uroda (8%).

Do centrów handlowych ulokowanych przy centralnej arterii komunikacyjnej Trójmiasta należą w Gdańsku: Madison (18 000 mkw.), Galeria Bałtycka (46 400 mkw.) i Manhattan (15 000 mkw.), a w Gdyni: Klif (31 800 mkw.) i Centrum Riviera (70 500 mkw.).

Współczynnik pustostanów w Trójmieście jest stabilny i na koniec I połowy 2015 roku wyniósł 3,1%. Uwagę najemców przyciąga komercjalizowany obecnie projekt Forum Gdańsk, zlokalizowany w sąsiedztwie stacji kolejowej Gdańsk Główny, a także modernizowane i rozbudowywane starsze zasoby powierzchni o ugruntowanej pozycji handlowej.

— W Gdańsku w budowie znajduje się obecnie Galeria Metropolia oraz niewielki park handlowy Verus. W perspektywie średnioterminowej na rynku brak jest nowych projektów na zaawansowanym etapie rozwoju, ale kilka centrów handlowych realizuje lub przygotowuje modernizacje i przebudowy, w tym CH Morena i ETC w Gdańsku — mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z Działu Doradztwa i Badań Rynku, Colliers International.

Najwyższe czynsze za powierzchnie w centrach handlowych w Trójmieście osiągają poziom 41-43 EUR/mkw./miesiąc (lokal 100 mkw. na potrzeby najemcy z branży mody).

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA