PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trudna droga do porozumienia

  • Autor: Propertynews.pl
  • 26 wrz 2012 12:32

Trudna droga do porozumienia

Początek kryzysu ekonomicznego zmusił właścicieli sieci do dokładniejszego przyglądania się wydatkom, których znaczą część generują czynsze za najem powierzchni. Stanęli jednak przed ścianą twardych zapisów. Ruszyły zatem wyprowadzki najemców z galerii handlowych.

REKLAMA

W tym roku w ciągu kilku miesięcy z jednej z białostockich galerii handlowych wyprowadziło się kilkunastu najemców, w tym duże, ogólnopolskie sieci. Przyczyną były zbyt wysokie stawki czynszu i brak klientów. Właściciel obiektu nie miał wyjścia - zgodził się na renegocjację opłat. W lubelskim centrum, po tym jak czynsze wzrosły nawet o 10 tys. złotych miesięcznie za lokal, obiekt opuściło 15 proc. najemców. Szybko pojawiły się jednak nowe sieci, które przyjęły warunki zaproponowane przez zarządcę.

Koszty najmu położyły polski oddział firmy Exisport. Fiasko rozmów o renegocjację umów było jedną z przyczyn tego, że pod koniec sierpnia spółka zawiesiła działalność w naszym kraju. Początek kryzysu ekonomicznego zmusił właścicieli sieci handlowych do dokładniejszego przyglądania się wydatkom, których znaczną część generują czynsze za najem powierzchni. - Szczególnie trudna sytuacja spotkała mniejsze sieci. - Małym najemcom, w przeciwieństwie do sieciowych, trudno jednak negocjować warunki najmu lokalu w centrum handlowym - mówi mecenas Jolanta Kalecińska-Rossi z kancelarii White & Case.

Dwie strony, dwa podejścia
Na polskim rynku centrów handlowych poważne konflikty między najemcami a zarządcami pojawiły się w latach 2008-2009. Zdaniem Tomasza Sudoła, dyrektora ds. sieci sprzedaży z firmy Solar, jednym z największych problemów jest to, że galerie handlowe przy podpisywaniu nowych umów najmu nie uwzględniają spadku sprzedaży w sieciach. - Centra bardzo często nie chcą zwracać uwagi na to, jakie obroty są osiągane w sklepach, mimo że taką wiedzę posiadają - mówi.

Niskie obroty spowodowały, że najemcy innej białostockiej galerii przez wiele miesięcy zalegali z opłaceniem czynszów. By zmusić ich do uregulowania płatności, zarządca wystosował ponaglenie pod groźbą odcięcia prądu. Z kolei prezes firmy Sfinks Sylwester Cacek w rozmowach z dziennikarzami mówił o problemach, jakie spotkały sieć po wniosku o ogłoszenie upadłości w 2009 roku. Wiele obiektów znacznie podwyższyło stawki czynszów, przez co wyniki firmy uległy pogorszeniu. Obecnie trwa proces ich renegocjacji.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA