PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

UOKiK blisko finału postępowania ws. sieci Real i Auchan

  • www.portalspozywczy.pl
  • 28 sie 2013 13:23

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) powoli kończy postępowanie w sprawie przejęcia hipermarketów Real przez Grupę Auchan w Polsce i zbliża się do konkluzji - powiedziała serwisowi portalspozywczy.pl prezes UOKiK.

REKLAMA

- Kończy się powoli badanie rynku i będziemy przechodzić do fazy finalizowania tej sprawy - powiedziała serwisowi portalspozywczy.pl prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

- Myślę, że w niezbyt odległym czasie powinna już zapaść decyzja, ale jest to raczej jeszcze kwestia miesięcy niż tygodni, chociaż trudno w tej chwili jest to wyrokować - dodała.

Urząd rozpoczął procedury w tej sprawie w marcu tego roku, gdy przejął dokumenty od Komisji Europejskiej. Prezes wyjaśniła też, dlaczego postępowanie trwa tak długo. - Badamy w tej kwestii wszystkie rynki lokalne, na których obie sieci są obecne - powiedziała Krasnodębska-Tomkiel. - Dużo informacji jest ściąganych zarówno od uczestników koncentracji jak i od ich konkurentów, a dodatkowo trwały wakacje, więc to też wydłuża postępowanie - dodała. - Jednak teraz powoli będziemy zbliżali się do konkluzji - zapewniła.

Przedstawiciele branży handlowej spekulują, że niemal pewna jest zgoda warunkowa, czyli że Auchan będzie mogło przejąć sklepy Real, ale pod warunkiem sprzedaży lub zamknięcia części z nich. Może chodzić nawet o kilkanaście placówek choćby w Warszawie i innych największych miastach, gdzie Auchan jak i Real oddzielnie mają już dużo sklepów.

Polska to ostatni kraj, w którym regulator rynku nie zatwierdził jeszcze tego przejęcia. Zgody na przejęcie wydał już regulator rynku w Rumunii, a na Ukrainie Auchan rozpoczął już nawet proces zmiany szyldu w sklepach Reala.

Real ma w Polsce 54 hipermarkety, czyli dwa razy więcej niż Auchan, który obecnie ma w Polsce 27 dużych sklepów.

W marcu spółka Auchan Polska zgłosiła w UOKiK zamiar przejęcia kontroli nad siecią Real po tym jak w listopadzie 2012 roku Metro Group podpisało z francuską grupą Auchan porozumienie o sprzedaży działalności niemieckiego Reala w Europie Wschodniej za 1,1 mld euro.

Urząd informował w marcu o przejęciu tej sprawy od Komisji Europejskiej. Teoretycznie UOKiK ma około dwóch miesięcy na wydanie decyzji, jednak przy dużych koncentracjach procedury czasami się przedłużają.

Auchan przejmuje aktywności operacyjne i nieruchomości spółki-córki Metro w Polsce, Rumunii, Rosji i na Ukrainie. Markety Real w Europie Wschodniej będą w przyszłości występować pod marką Auchan. Transakcja sprzedaży obejmuje 91 hipermarketów w tych krajach oraz 13 galerii handlowych w Rosji i Rumunii.

Real w 2011 roku wypracował obrót ponad 2,6 mld euro w tych czterech krajach i zatrudnia tam około 20.000 pracowników. Auchan w tych czterech krajach prowadzi 98 lokalizacji i zatrudnia około 65.000 pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA