PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Urny wyborcze w centrach handlowych szansą dla Polski

  • Autor: PAP
  • 29 gru 2014 14:43

Urny wyborcze w centrach handlowych, dworcach czy w furgonetkach lub głosowanie za pomocą "głosomatów" - na świecie jest wiele sposobów oddania głosu w wyborach. Ci, którzy chcą zmian w polskim prawie wyborczym, mogą czerpać z doświadczeń innych krajów.

REKLAMA

Problem z systemem informatycznym podczas jesiennych wyborów samorządowych i opóźnieniem podania ich wyników wywołał dyskusję na temat systemu wyborczego obowiązującego w Polsce. Pojawiły się postulaty wprowadzenia przeźroczystych urn i kamer w każdej komisji, a także zmiany kart do głosowania, żeby nie były w formie broszur. Na świecie w tych kwestiach stosowane są najróżniejsze rozwiązania.

Nie chodzisz na wybory - masz karę

Jak mówi PAP ekspert z Centrum Studiów Wyborczych z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Jarosław Zbieranek w kilkudziesięciu państwach świata istnieje przymus głosowania - czyli udział w wyborach jest obowiązkowy.

Na przykład w Belgii prokurator królewski sporządza po wyborach listę wyborców, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu bez podania przyczyny i osoby takie odpowiadają przed sądem ds. wykroczeń. Karą jest np. grzywna (20 euro) lub w wypadku "recydywy" nawet zakaz pełnienia funkcji publicznych.

W Luksemburgu grzywna może sięgnąć nawet 1000 euro. W Australii - jak mówi Zbieranek - niezapłacenie "absencyjnej" grzywny może zakończyć się nawet aresztem. W kilku państwach nieuczestniczenie w głosowaniu może prowadzić do odmowy udzielenia kredytu przez bank państwowy (Brazylia), utrudnionego dostępu do publicznego przedszkola, odmowy załatwienia spraw urzędowych (Peru, Grecja), wreszcie zamkniętej drogi do stanowisk państwowych (Argentyna).

Procedury organizowania wyborów - zaznacza Zbieranek - różnią się w poszczególnych państwach z uwagi m.in. na doświadczenia historyczne, tradycję, przyzwyczajenia i styl życia obywateli, warunki geograficzne, wreszcie rozwój cywilizacyjny - w tym możliwości organizacyjne i logistyczne.

Gdzie chodzimy głosować

Lokale wyborcze najczęściej organizowane są w miejscach użyteczności publicznej, a więc w szkołach, przedszkolach, urzędach. "W Wielkiej Brytanii na fali reform po 2000 roku, postanowiono możliwie przybliżyć wybory do obywateli i zaczęto lokować miejsca głosowania np. w galeriach handlowych. Podobnie z uwagi na warunki terenowe organizuje się niekiedy punkty wyborcze np. w furgonetkach - tak się dzieje np na Falklandach" - podkreśla ekspert.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA