PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Vertano w wersji light - cały wywiad z Thorstenem Brüdigamem, prezesem Grupy Vertano

  • Autor: Propertynews.pl (MB, RP)
  • 07 wrz 2011 10:19

Vertano w wersji light - cały wywiad z Thorstenem Brüdigamem, prezesem Grupy Vertano

Grupa Vertano zamierza zainwestować 1,5 mld zł w budowę centrów handlowych Arabella w Polsce. O potencjale rynku nieruchomości komercyjnych w naszym kraju, nowych pomysłach na projekty handlowe i planach uruchomienia Otwartego Funduszu Inwestycyjnego opowiada Thorsten Brüdigam, prezesem Grupy Vertano.

REKLAMA

Dlaczego zainteresował się Pan polskim rynkiem?

Przyjechałem do Polski w latach 90. i dostrzegłem ogromny potencjał tego kraju. W przeciwieństwie do Niemiec, gdzie wszystko już było, tu otwierały się zupełnie nowe perspektywy. Moi koledzy mieli jednak wątpliwości, czy obrałem dobry kierunek...

... ale Pan wiedział, co robi. Deweloperstwo, organizowanie finansowania, koordynacja budowy czy komercjalizacja to tylko część zadań, jakie polscy inwestorzy powierzali Pana spółce. Do czasu kryzysu rynek rósł bardzo szybko. Teraz to się zmieniło?

Rynek się zmienił. Vertano też. Obecnie świadczy usługi dla międzynarodowych inwestorów, ale także dla firm lokalnych. Współpracowałem z wieloma cenionymi, polskimi przedsiębiorcami, w tym z rodziną Likusów czy Grażyną Kulczyk. Mam doświadczenie w realizacji wielu centrów handlowych, np. Stary Browar w Poznaniu, gdzie Vertano występowało w roli m.in. zarządcy budowy; biurowców, jak Focus w Warszawie czy budynków rezydencyjnych.

Spółka świadczy prace usługowe i inwestycyjne. Te drugie realizuje za pomocą spółki akcyjnej Vertano Real Estate, występując w przedsięwzięciach w roli junior partnera, z udziałem finansowym na poziomie 5-20 proc.

Jednak obecnie moja działalność w Polsce skoncentrowała się na rynku centrów handlowych i biur.

To odpowiedź na aktualną sytuację na rynku?

Kiedyś budowałem gigantyczne centra na obrzeżach miasta. Teraz to się zmieniło - to handel „idzie" do klientów, a nie klient do handlu. Klienci chcą wygodnych zakupów w pobliżu miejsca zamieszkania. I takie centra handlowe będę budować.

Mój nowy koncept nazywam „Vertano light". Bo jest zupełnie inny od projektów, które realizowałem wcześniej.

Opracowałem dwa projekty centrów handlowych. Mają to być obiekty typu convenience, w których będzie można zrobić szybkie i wygodne zakupy. Mniejsze będą działać jako Arabella Park i powstaną m.in. w Nysie (9 tys. mkw.) i Ciechanowie (16 tys. mkw.). Najemcami będą np. Bricomarche i Intermarche. Większe obiekty, o powierzchni ponad 30 tys. mkw., zbudujemy w Ełku i Krośnie.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA