PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Vistula postawi na rozwój Kruka

  • Autor: PAP
  • 12 sty 2016 16:50

Vistula postawi na rozwój Kruka W. Kruk

Vistula Group chce w tym roku przyspieszyć rozwój organiczny; zakłada m.in. dwucyfrowy wzrost powierzchni handlowej sieci jubilerskiej - poinformował w rozmowie prezes Grzegorz Pilch. Rozwój ma być finansowany z własnych środków i długiem, temat wprowadzenia W.Kruka na giełdę został zawieszony.

REKLAMA

"Celem na 2016 rok jest dalsza koncentracja na wynikach operacyjnych i przyśpieszenie rozwoju organicznego" - powiedział Pilch.

Zauważył, że w 2015 roku rozwój Vistuli był na najwyższym od lat poziomie. Powierzchnia handlowa netto wzrosła o 7 proc. rdr, do 28 tys. mkw. Na koniec roku sieć liczyła 320 sklepów.

"W tym roku chcemy zwiększyć tempo rozwoju do ok. 8 proc. netto" - powiedział prezes.

Spółka chce przede wszystkim znacząco przyśpieszyć rozwój części jubilerskiej. 

"Chcemy, by w tym roku wzrost powierzchni netto sieci jubilerskiej był dwucyfrowy, czyli przekroczył 10 proc." - powiedział Pilch.

Dodał, że otwartych może być ok. 10-12 sklepów W.Kruk. Na koniec 2015 roku sieć jubilerska liczyła 92 sklepy. W ubiegłym roku sieć wzrosła o 4 proc. netto do ok. 7,5 tys. mkw.

Plan wprowadzenia W.Kruka na warszawską giełdę jest na razie nieaktualny.

"Wcześniej myśleliśmy o pozyskaniu kapitału z giełdy, ale wyceny na rynku są dzisiaj bardzo niskie, a nasz standing finansowy jest dużo mocniejszy niż pierwotnie zakładaliśmy. Szacujemy, że na koniec 2015 roku dług netto/EBITDA wyniósł poniżej 2,0, długoterminowe zadłużenie spadło do ok. 100 mln zł, a dług netto do poniżej 90 mln zł. To mocne parametry, by ewentualnie skorzystać z dźwigni finansowej i wykorzystać finansowanie bankowe do przyspieszenia rozwoju" - powiedział Pilch.

"Jesteśmy w stanie finansować rozwój W.Kruka długiem i ze środków własnych. Zakładamy, że na pewno w perspektywie 2016 roku nie będziemy się przymierzać do wprowadzenia W.Kruka na GPW" - dodał.

Poinformował, że finansowanie spółka będzie pozyskiwać w miarę potrzeb.

"Priorytetem będzie znalezienie dobrych lokalizacji. Widzimy duży potencjał w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, jesteśmy tam stosunkowo mało obecni" - powiedział prezes.

Vistula chce nadal rozwijać franczyzę.

"W części formalnej fashion również w bieżącym roku stawiamy na dalszy rozwój projektu franczyzowego. Na koniec roku mieliśmy 28 sklepów franczyzowych. Nie chcemy zwalniać tempa i sądzimy, że w tym roku sieć może się powiększyć o kolejne 20-25 sklepów" - powiedział Pilch.

Nie jest przewidywany w tym roku wzrost powierzchni sieci Deni Cler.

Vistula podtrzymuje chęć przeprowadzenia akwizycji, ale nie pracuje nad konkretnym projektem akwizycyjnym.

"W naszej strategii założyliśmy możliwość przyspieszenia tempa wzrostu grupy poprzez przejęcia, ale to nie jest priorytet. Przyglądamy się, czy nie pojawią się okazje rynkowe, ale najważniejszy jest rozwój organiczny i dalsza poprawa efektywności" - powiedział Grzegorz Pilch.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA