PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W 2012 roku kluczową rolę na rynku nieruchomości komercyjnych odegra bezpieczeństwo finansowe

  • Autor: Propertynews.pl
  • 04 sty 2012 12:34

W 2012 roku kluczową rolę na rynku nieruchomości komercyjnych odegra bezpieczeństwo finansowe

W 2012 roku, jak zawsze w sytuacji kryzysu, kluczową rolę odegra bezpieczeństwo finansowe. Możliwości rozwoju będą mieli deweloperzy posiadający ciekawe projekty, dysponujący odpowiednim poziomem gotówki, zdolni do pozyskania pożyczek bankowych, ale jednocześnie ograniczający koszt finansowania inwestycji długiem - uważa Jacek Wachowicz, członek zarządu GTC SA.

REKLAMA

Jak dodaje, to również te firmy będą na uprzywilejowanej pozycji w momencie jednoznacznego powrotu rynku na ścieżkę wzrostu, w okresie zwiększającego się popytu.

Za jedno z głównych zagrożeń w 2012 roku, oprócz ograniczenia akcji kredytowej przez banki, Jacek Wachowicz uważa ewentualne ograniczenie regionalnych planów rozwoju najemców obiektów komercyjnych, a tym samym mniejszy popyt na tego typu powierzchnie.

- Niepewność będąca wynikiem przedłużających się poszukiwań wyjścia z kryzysu na szczeblu politycznym m.in. Unii Europejskiej, rzutuje na kondycję poszczególnych branż, w tym deweloperskiej, nie tylko w strefie euro. Trzeba jednak pamiętać, że choć niepokój na rynku rzeczywiście się pojawił, to na pewno nie można mówić o jego załamaniu. W 2011 roku miały miejsce dosyć pokaźnej wielkości transakcje inwestycyjne. Rozpoczęła się także realizacja szeregu znaczących projektów deweloperskich - wyjaśnia przedstawiciel GTC.

Spółka GTC, w związku z kryzsem, podjęła wiele działań prewencyjnych. - Pozostajemy w ciągłym dialogu z kredytodawcami, co pozwala nam m.in. dostosować warunki spłaty kredytów dla wybranych projektów do aktualnej sytuacji rynkowej. Dążymy też do utrzymania jak najwyższego poziomu posiadanej gotówki w wymiarze krótko- i średnioterminowym, co z kolei jest możliwe dzięki korzystnym transakcjom sprzedaży wybranych aktywów oraz pozyskiwaniu atrakcyjnych kredytów refinansowych - wymienia Wachowicz. - Zintensyfikowane zostały również nasze działania w zakresie zarządzania istniejącymi nieruchomościami. Przykładowo, niektórzy najemcy naszych obiektów komercyjnych mogą liczyć na czasowe zmiany warunków umowy najmu. Pomaga to zarówno w zwiększaniu odsetka powierzchni wynajętej, jak również w utrzymaniu wysokiej jakości tenant miksu w naszych budynkach - podkreśla.

Firma wzmocniła też działania marketingowe oraz wdrożyła plany oszczędnościowe na poziomie operacyjnym.

Jeśli chodzi o plany inwestycyjne, skupiła się na projektach najwyższej jakości pod względem lokalizacji (zarówno na poziomie krajowym, jak i w poszczególnych miastach) i nasycenia lokalnego rynku. - W przypadku GTC, obecność m.in. na trudnych obecnie rynkach rumuńskim i bułgarskim znajduje bezpośrednie odzwierciedlenie w ostatnich wynikach finansowych, jest jednak równoważona przez działalność na stabilnym rynku polskim (ok. 50 proc. portfolio) - wyjaśnia Wachowicz.

Doświadczenie GTC w sektorze centrów handlowych w Polsce dotyczy głównie dużych miast. - W nadchodzącym czasie również zamierzamy skupić się na największych aglomeracjach - dodaje.

Jacek Wachowicz podsumowuje, że Polska od dłuższego czasu pozostaje wiodącym graczem w Europie Środkowo-Wschodniej. Sytuacja ta pozostaje niezmienna nawet w obliczu ostatnich zawirowań. - Ryzyko inwestycji w Polsce jest w dalszym ciągu niższe niż w innych krajach regionu, a pozyskanie finansowania na dobre projekty jest wciąż możliwe - podkreśla.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • CD PROFIT 2012-01-05 14:15:58
    Problemem na rynku budowlanym nie są ograniczenia bankowe, ale nieuczciwość i brak rzetelności inwestorów oraz generalnych wykonawców. To podwykonawcy odczuwają ogromną presję finansową związaną z brakiem terminowych płatności wynikających z realizowanych zleceń. Brak sensownych zabezpieczeń prawnych sprowadza branżę budowlaną do jednej bardziej ryzykownych branż. W rozliczeniu końcowym prowadzi to do walki o własne pieniądze - w naszym przypadku o pieniądze Klientów. Skutecznie windykujemy długi trudne w branży budowlanej. CD PROFIT, www.cdprofit.com.pl; e-mail: biuro@cdprofit.com.pl; tel: +48 787 281 764

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA