PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W 2012 roku na rynku nieruchomości komercyjnych przybędzie ponad 1,5 mln mkw.

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 gru 2011 08:52

W 2012 roku na rynku nieruchomości komercyjnych przybędzie ponad 1,5 mln mkw.

CB Richard Ellis przewiduje, że w 2012 roku zostanie oddane do użytku około 230 tys. mkw. powierzchni biurowej w Warszawie oraz 350 tys. mkw. w miastach regionalnych, co oznacza niemal dwukrotny wzrost w porównaniu do 2011 roku. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku magazynów - co najmniej 400 tys. mkw. powierzchni w całej Polsce. Plany dotyczące centrów handlowych wskazują na około 530 tys. mkw. w porównaniu do 640 tys. mkw. w 2011 roku.

REKLAMA

- W porównaniu z 2011 rokiem, rok 2012 będzie znacznie lepszy pod względem podaży na rynku nieruchomości komercyjnych. Wysoki popyt oraz spadające wskaźniki niewynajętej powierzchni zachęciły deweloperów do uruchomienia nowych projektów w minionym roku - wyjaśnia Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku i doradztwa, CBRE.

Początek 2011 roku przyniósł pewne ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych, jednak już w połowie roku branżę ponownie ogarnął niepokój. - Pewne oznaki niepokoju obserwujemy dopiero teraz, ale nie ma to na razie konkretnego przełożenia na dane rynkowe. Dotychczas temat ten pojawia się w rozmowach kuluarowych i dyskusjach podczas paneli na konferencjach i seminariach branżowych. Przyczyną tych niepokojów jest niepewność dotycząca globalnych rynków finansowych i budżetów państw. Zamieszanie wokół euro również nie poprawia nastrojów. Rynek nieruchomości komercyjnych jest ściśle związany z euro i każda zmiana i wahanie kursu negatywnie odbijają się na długoterminowym planowaniu inwestycji - podsumowuje Joanna Mroczek.

Jak dodaje, firmy nauczyły się funkcjonować w permanentnej sytuacji kryzysowej trwającej od 2009 roku. Są one znacznie lepiej przygotowane i zabezpieczone przed ewentualnymi konsekwencjami spowolnienia gospodarczego. - Nawet, gdybyśmy doświadczyli drugiej fali kryzysu, skutki nie powinny być aż tak dramatyczne jak poprzednio. Pewną konsekwencją panującej niepewności na rynku jest wzrost aktywności deweloperów i inwestorów, którzy chcą zamknąć transakcje przed ewentualnym wstrzymaniem środków finansowych - twierdzi ekspertka CBRE.

Zdaniem Joanny Mroczek, rynek nieruchomości zawsze działa z opóźnieniem. Jeżeli nastąpi zmniejszenie popytu inwestycyjnego oraz spadek konsumpcji prywatnej, niewątpliwie doświadczy spowolnienia. Również załamanie na rynku mieszkaniowym w dużym stopniu przełoży się na rynek biurowy, handlowy i magazynowy.

- Kondycja polskiej gospodarki wydaje się być najlepsza w Europie. Jednakże słabość polskiej złotówki budzi pewien niepokój. Większość umów najmu funkcjonuje w euro, dlatego też najemcy ponoszą coraz większe koszty utrzymania biur i lokali. W obliczu ogólnego spowolnienia, słabość polskiej waluty negatywnie wzmocni ewentualny kryzys na rynku komercyjnym - podsumowuje dyrektor działu badań rynku i doradztwa, CBRE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA