PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W Bydgoszczy powstanie nowy dworzec PKP z częścią komercyjną

  • Autor: PAP
  • 08 lut 2013 09:59

W Bydgoszczy powstanie nowy dworzec PKP z częścią komercyjną

Polskie Koleje Państwowe poinformowały o rozpoczęciu przygotowań do prac projektowych nowego dworca kolejowego Bydgoszcz Główna. Warta prawie 200 mln zł inwestycja zostanie sfinansowana dzięki wsparciu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

REKLAMA

PKP poinformowały o rozpoczęciu przygotowań do budowy "Zintegrowanego centrum komunikacyjnego" w Bydgoszczy. Obecnie trwają prace nad studium wykonalności tej inwestycji, a następnie podpisana zostanie umowa z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, co pozwoli na wyłonienie wykonawcy projektu.

Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-budowlanej odbędzie się prawdopodobnie w maju, a przetarg na realizację samej budowy - w grudniu. Prace budoowalne powinny rozpocząć się w 2014 roku i zakończyć rok później

Zgodnie ze wstępnym ogłoszeniem, PKP oczekują opracowania kompletnego projektu budowlanego obejmującego: projekty rozbiórek budynków, projekt zagospodarowania terenu (w tym projekt dworca tymczasowego), projekt architektoniczno-konstrukcyjny i projekty branżowe-budowlane.

Gruntownie zostanie przebudowany tzw. dworzec wyspowy - budynek postawiono w XIX wieku między peronami bydgoskiej stacji. Mieszczą się tu teraz biura spółek kolejowych, a parter jest w większości niewykorzystany, gdyż znajdującą się tu niegdyś restaurację i świetlicę zlikwidowano.

Zgodnie z planami jego środkowa część zostanie zburzona, a w jej miejsce powstanie lekka konstrukcja stalowa ze szklanymi ścianami. Boczne części starego dworca natomiast zostaną odrestaurowane. Po modernizacji stacji budynek miałby przejąć większość funkcji związanych z obsługą i odprawą podróżnych.

Frontowy budynek stacji, w którym znajdują się kasy i główny hall, ma być rozebrany. Gmach powstał na początku XX wieku, ale przeprowadzone w latach 60. "unowocześnienie" pozbawiło go wszystkich cech stylowych i sprawiło, że nie przedstawia on wartości architektonicznej.

Na tym miejscu planowany jest nowy obiekt, przeznaczony głównie na cele komercyjne. Według opublikowanych przez PKP wizualizacji ma być przeszklony, z wieżą zegarową, ruchomymi schodami i windami.

Modernizacja obejmie także remont tuneli dworcowych, wyposażenie ich w nowoczesne windy i wymianę instalacji. Według wstępnych szacunków koszt inwestycji przekroczy nieco 197 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA