PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W grudniu ruch w centrach handlowych zwiększa się o 30 proc.

  • Autor: Propertynews.pl
  • 24 lis 2011 13:21

W grudniu ruch w centrach handlowych zwiększa się o 30 proc.

Dwukrotnie większy personel, o co najmniej 30 proc. większa frekwencja i największe obroty w roku - tak wygląda grudzień w większości polskich centrów handlowych. Przygotowania do najbardziej wzmożonego okresu zakupów w roku ruszyły pełną parą.

REKLAMA

Szacuje się, że 152 miliony Amerykanów, czyli prawie połowa ludności USA, będzie robić zakupy w najbliższy weekend. Wtedy to wypada tzw. Black Friday. W zeszłym roku w tym okresie klienci za oceanem wydali prawie 45 miliardów dolarów. Na takie wyniki w Polsce nie ma na razie co liczyć. W grudniu ruch w centrach handlowych zwiększa się średnio o 30 proc. w porównaniu z listopadem. Natomiast tuż przed świętami, nawet w dni pracujące, frekwencja jest na podobnym poziomie co w weekendy w pozostałych miesiącach.

- Planowanie dekoracji i wydarzeń świątecznych rozpoczyna się już latem. Wszystko montowane jest pod koniec listopada, by zdążyć na weekend poprzedzający 6 grudnia. Wtedy to rozpoczyna się świąteczny szał zakupów - mówi Agnieszka Nizio, dyrektor Centrum Handlowego 3 Stawy w Katowicach.

Druga fala zwiększonych odwiedzin zwykle przypada na okres po 15 grudnia. W weekendy i tuż przed wigilią frekwencja jeszcze wzrasta, a święta Bożego Narodzenia bynajmniej nie kończą okresu wzmożonych zakupów. - W ostatnich latach po świętach, aż do sylwestra, często mamy więcej klientów niż przed Wigilią. Wynika to głównie z dużych obniżek cen kolekcji i faktem, że dla wielu ten okres jest wolny od pracy - tłumaczy Agnieszka Nizio.

Wzmożony ruch w sklepach przekłada się na większe obowiązki zarządców centrum. Podwajają oni wtedy zatrudnienie, głównie personelu sprzątającego i ochrony. Szczególną uwagę w tym okresie zwracają na odśnieżenie miejsc parkingowych - Dla klientów każde wolne miejsce jest na wagę złota, dlatego musimy być pewni, że śnieg nie pokrzyżuje im zakupowych planów - wyjaśnia Agnieszka Nizio.

Zarządcy starają się w grudniu nie przeprowadzać spektakularnych wydarzeń marketingowych, by nie "przeszkadzać" kupującym. Zwykle centra ograniczają się do akcji skierowanych do dzieci, jak np. wizyta Świętego Mikołaja, ustawienie kącika dla najmłodszych, w którym maluchy malują bombki, pieką pierniki świąteczne i słuchają kolęd. - Nasze centrum przygotowuje w tym roku imprezę Mikołajkową. Wydajemy również katalog z pomysłami na świąteczne prezenty. Będzie on dostępny dla klientów od 6 grudnia - dodaje dyrektor CH 3 Stawy.

Według raportu Deloitte, przeciętna polska rodzina zostawi w sklepach prawie 2000 zł. Ponad 85 proc. ludzi ma zamiar zrobić zakupy drogą tradycyjną, głównie w sklepach wielkopowierzchniowych. - Zwykle w grudniu staramy się odciążyć najemców od dodatkowych obowiązków związanych z akcjami marketingowymi. Zdajemy sobie sprawę z tego, że muszą sobie radzić z przyjmowaniem zdecydowanie większych dostaw towarów oraz obsługą setek klientów - podsumowuje Agnieszka Nizio.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA