PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W kolejnych latach nowych centrów handlowych będzie mniej, ale kolejne duże transakcje przed nami

  • Autor: Propertynews.pl
  • 31 gru 2012 09:25

W kolejnych latach nowych centrów handlowych będzie mniej, ale kolejne duże transakcje przed nami

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w 2013 roku zostanie zawarta co najmniej jedna równie spektakularna transakcja jak sprzedaż Manufaktury - zapowiada w rozmowie z Propertynews.pl Łukasz Lorencki, konsultant, Grupa Rynków Kapitałowych, Cushman & Wakefield. Informuje, iż jest grupa nowych inwestorów, która jest zainteresowana wejściem na polski rynek.

REKLAMA

Jakie transakcje minionego roku na rynku centrów handlowych zasługują na największą uwagę?

W 2012 roku byliśmy świadkami dwóch spektakularnych transakcji na rynku handlowym: sprzedaży 77 proc. udziałów w Złotych Tarasach w Warszawie przez ING RE na rzecz Unibail-Rodamco za 475 mln euro oraz zakupu łódzkiej Manufaktury za 390 mln euro przez Union Investment.

Miarą ich wielkości jest to, że w sumie stanowiły ok. 3/4 wartości wszystkich transakcji zawartych na rynku handlowym w 2012 roku.

Czy przyszły rok może przynieść kolejne tak spektakularne transakcje?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w 2013 roku zostanie zawarta co najmniej jedna równie spektakularna transakcja jak sprzedaż Manufaktury. Nie chciałbym wymieniać bezpośrednio nazw potencjalnych nieruchomości, ale pragnę zauważyć, że możemy spodziewać się zarówno aktywności ze strony deweloperów chcących doprowadzić swoje inwestycje do końca, jak i inwestorów finansowych, którzy będą optymalizować strukturę swoich portfeli nieruchomościowych.

Czy na polskim rynku pozostało dużo atrakcyjnych dla inwestorów centrów handlowych?

Bardzo dużo najlepszych obiektów zostało już sprzedanych inwestorom finansowym, co rodzi obawy o poziom podaży w następnych latach. Wciąż jednak deweloperzy posiadają w swoich aktywach wiele atrakcyjnych obiektów, które powinny zapewnić płynność naszego rynku.

Równocześnie wielu inwestorów finansowych ma określone horyzonty inwestycyjne i w którymś momencie zapadnie decyzja o sprzedaży ich aktywów. Zwiastunem jest np. sprzedaż CH Alfa w Olsztynie.

Czy widoczne są nowe kierunki napływu funduszy inwestujących w nieruchomości handlowe?

W przeciwieństwie do 2011 roku swoją aktywność ograniczył amerykański fundusz Blackstone, którego ostatnią inwestycją był zakup Galerii Tęcza w Kaliszu za 37 mln euro w I kwartale 2012 roku.

Poza tym jednym przypadkiem pozostała część rynku przypadła na inwestorów europejskich, przede wszystkim z Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, tak jak poprzednich latach.

Istnieje pewna grupa nowych inwestorów, która jest zainteresowana wejściem na polski rynek. Charakteryzuje się jednak bardzo dużą selektywnością w wyborze potencjalnych celów zakupu i nie jest gotowa płacić premii za samo wejście na nasz rynek.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - OUTLET CENTER

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA