PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W kwietniu ruszą prace przy budowie dworca PKP z hotelem i galerią handlową w Sopocie

  • Autor: PAP
  • 24 mar 2013 00:10

W kwietniu ruszą prace przy budowie dworca PKP z hotelem i galerią handlową w Sopocie

W kwietniu rozpocznie się wyburzanie budynków dworca PKP w Sopocie. Nowy obiekt kolejowy wraz z nowoczesną infrastrukturą, w tym podziemnym parkingiem i hotelem, ma powstać do końca 2014 r. Koszt inwestycji to ok. 100 mln zł.

REKLAMA

Władze kurortu zorganizowały w sobotę symboliczne pożegnanie starego dworca PKP. Na placu przed budynkiem odbyła się inscenizacja historyczna nawiązująca jednocześnie do walk o wyzwolenie Sopotu w marcu 1945 r. W widowisku uczestniczyło 60 rekonstruktorów przebranych za hitlerowców oraz żołnierzy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. W inscenizacji wykorzystano m.in. sowiecki czołg T 34 oraz replikę niemieckiej "Pantery".

Symbolicznie, w formie performance w wykonaniu Sopockiego Teatru Tańca, rozpoczęto też budowę nowego dworca.

Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sopocie poinformowała PAP, że prace rozbiórkowe na terenie dworca rozpoczną się w kwietniu od budynku bagażowni.

W ramach inwestycji okolice dworca o powierzchni ok. 1,2 ha zostaną gruntownie zrewitalizowane, dojdzie m.in. do zmiany ruchu komunikacyjnego w tym rejonie.

Powstaną dwa place miejskie połączone z deptakiem "Monciak", podziemny parking dla 270 aut, dwupoziomowy dworzec PKP przygotowany do obsługi ok. 5800 osób na dobę, a także nowy hotel i galeria placówek handlowo-usługowych. Po zakończeniu inwestycji głównym punktem obszaru będzie promenada z licznymi kawiarniami i miejscami odpoczynku.

Prywatna spółka Bałtycka Grupa Inwestycyjna SA. ma zrealizować inwestycję do końca 2014 r.

Projekt pod nazwą "Rewitalizacja dworca PKP i zagospodarowanie terenów przydworcowych w Sopocie" będzie finansowany z funduszy programu UE - Jessica.

Inwestycja będzie realizowana w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto i kolej przekazały działki, a inwestycję sfinansuje i zrealizuje inwestor prywatny: Bałtycka Grupa Inwestycyjna SA. Oprócz preferencyjnej pożyczki w ramach programu Jessica pieniądze na budowę mają pochodzić z kredytu zaciągniętego także w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz ze środków własnych inwestora. Ze środków programu Jessica na rewitalizację sopockich terenów przydworcowych udzielona będzie pożyczka w wysokości ok. 41 mln zł. Roczny koszt obsługi kredytu wraz z oprocentowaniem wynosi 0,87 proc.

Budowa nowego dworca kolejowego w Sopocie wraz z zagospodarowaniem przyległych miejsc to piąte przedsięwzięcie w Pomorskiem finansowane z Jessica. Dzięki środkom z tego programu powstają m.in. Muzeum Emigracji w Gdyni oraz centrum kultury i sztuki "Garnizon Kultury" na terenie b. koszar wojskowych w Gdańsku-Wrzeszczu.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA