PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W obronie konsumpcji - wywiad z Karlem-Johanem Perssonem, szefem H&M

  • Autor: Der Spiegel
  • 22 lip 2013 19:27

W obronie konsumpcji - wywiad z Karlem-Johanem Perssonem, szefem H&M

Po katastrofie budowlanej w Bangladeszu, niemiecki tygodnik Der Spiegel rozmawia z szefem odzieżowej sieciówki H&M Karl-Johan Persson na temat odpowiedzialności firm za warunki, w jakich pracują azjatyccy robotnicy i możliwości łączenia wzrostu zysków ze zrównoważonym rozwojem.

REKLAMA

Karl-Johan Persson w rozmowie z dziennikarzami Der Spiegel przyznaje, że choć firma H&M nie prowadziła produkcji w feralnej fabryce w Bangladeszu, gdzie podczas katastrofy budowlanej zginęło 1100 ludzi, spółka jako pierwsza podpisała porozumienie o ochronie przeciwpożarowej, do którego zaczęło przyłączać się wiele innych przedsiębiorstw. W ramach porozumienia H&M zobowiązał się płacić przez 5 lat po pół mln dolarów rocznie, na zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego w fabrykach z którymi współpracuje w Bangladeszu. Jak jednak zauważają dziennikarze stanowi to jedynie ułamek przychodów firmy - 0,0025 procenta.

Persson przyznaje w wywiadzie, że w fabrykach szyjących ubrania dla H&M dochodziło wcześniej do tragicznych wypadków, ale firma starała się zawsze o poprawę warunków bezpieczeństwa pracy, choćby poprez szkolenia w procedurach bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Zdecydowano się też o podanie do wiadomości publicznej nazwy 800 zakładów dostawczych, co miało znaczenie dla przejrzystości podejmowanych działań. Zdaniem szefa sieciówki, główny problem w Bangladeszu polega na skorumpowanym systemie - fabryka, która się zawaliła, miała pozwolenie na budowę mniejszej liczby pięter, niż było ich w rzeczywistości.

Wskazuje też na szereg innych działań, podejmowanych przez soja firmę. - We wrześniu zeszłego roku spotkałem się z premier Sheikh Hasiną i zażądałem, by nie tylko podnieść w tym kraju minimalne płace, ale również co roku dokonywać ich korekty. Jak zauważa, tego rodzaju żądanie wystosowane było już w 2006, a póxniej w 2010 roku. Wtedy płacę minimalną podwyższono dwukrotnie - tłumaczy Persson. Jednak, jak zauważają dziennikarze w chwili obecnej wynosi ona w przeliczeniu około 30 euro miesięcznie i nic nie wskazuje na zmainy. 

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA