PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W polskich centrach handlowych pracuje prawie 400 tys. osób

  • Autor: propertynews.pl
  • 29 lip 2015 12:22

Według szacunków PRCH oraz ICSC, w sektorze nieruchomości handlowych w Polsce zatrudnienie znajduje około 377 tys. pracowników. Stawia to Polskę na czwartym miejscu pod względem zatrudnienia w tym sektorze, ponad takimi krajami jak Włochy czy Hiszpania, gdzie ilość powierzchni handlowej jest większa.

REKLAMA

Opierając się na najnowszych dostępnych danych Eurostatu, handel detaliczny jest trzecim największym sektorem zatrudnienia w Unii Europejskiej pod względem liczby miejsc pracy (dane dla 28 Państw UE, bez Chorwacji), co stanowi 8,9 proc. zatrudnienia (w wieku 15-64 ) i przekłada się na 18,7 mln miejsc pracy. Według danych opracowanych przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (ICSC) w raporcie „The Socio-Economic Contribution of European Shopping Centres” oznacza to, że branża sprzedaży detalicznej jest odpowiedzialna za 1 na każde 11 miejsc pracy w całej Europie.

Według danych zebranych przez ICSC, w sektorze handlowym w Europie, ponad 62 proc. zatrudnionych stanowią kobiety. Sektor handlowy oferuje także duże możliwości młodym pracownikom i tym o niższych kwalifikacjach. Według danych Eurostatu ponad 16 proc. zatrudnionych w wieku 15-24 lat znajduje swoją szansę w handlu detalicznym.

Ponadto z danych opracowanych przez ICSC wynika, że 4,2 mln pracowników sprzedaży detalicznej w Europie znajduje zatrudnienie bezpośrednio w centrach handlowych. Jednakże dane te tylko częściowo obrazują wpływ, jaki obiekty handlowe mają na całość gospodarki.

- Z szacunków Polskiej Rady Centrów Handlowych wynika, że średniej i dużej wielkości centra handlowe zatrudniają dziś od 1 tys. do ponad 2 tys. osób. Oprócz pracowników zatrudnionych bezpośrednio przez właściciela centrum handlowego, dewelopera oraz w placówkach handlowo-usługowych obecnych w obiekcie, zatrudnienie wielu osobom oferują firmy zaangażowane pośrednio w powstanie i późniejszą działalność centrum jak np. firmy budowlane, dostawcy, firmy technologiczne, ochroniarskie, marketingowe czy sprzątające – powiedział Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Zatrudnienie w polskich centrach handlowych na tle innych krajów Europy

W Polsce funkcjonuje obecnie 456 centrów handlowych. Według danych PRCH oraz ICSC w sektorze centrów handlowych w Polsce zatrudnionych jest ponad 377 tys. pracowników. Wynik ten plasuje nas w skali europejskiej przed takimi państwami jak Włochy i Hiszpania, które notują odpowiednio 326 tys. oraz 318 tys. osób zatrudnionych w centrach handlowych i sektorach związanych z działalnością tych obiektów. Fakt ten jest o tyle zaskakujący, iż w wyżej wymienionych krajach zarówno łączna powierzchnia centrów handlowych jak i ich liczba znacznie przewyższa wielkość rynku w Polsce. Nasz kraj pod względem liczby zatrudnienia w sektorze wyprzedzają jedynie takie państwa europejskie jak Wielka Brytania (862 tys.), Niemcy (680 tys.) oraz Francja (515 tys.).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA