PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W sektorze sieci handlowych szykują się przejęcia

  • Autor: puls biznesu/portalspozywczy.pl
  • 10 lis 2014 09:12

W sektorze sieci handlowych szykują się przejęcia

W najbliższym roku obiektami przejęć mogą być sieci handlowe, jednak nie będą to duże transakcje. Te nastąpią dopiero w momencie, kiedy fundusze inwestycyjne private equity zaangażowane w ten rynek będą z niego wychodzić. Raczej nie nastąpi to w 2015 roku - ocenia Piotr Grauer, dyrektor w KPMG.

REKLAMA

- Wytypowałbym na pewno sektor sieci handlowych. Tutaj cały czas zachodzą procesy konsolidacyjne. Może nie spektakularne, bo nie było dużych transakcji, ale wciąż toczą się rozmowy o przyłączaniu i konsolidowaniu sieci sklepów lokalnych lub regionalnych rozproszonych po całej Polsce.Czasami są to małe lub średnie transakcje, ale ich będzie cały czas relatywnie dużo - przewiduje Piotr Grauer.

Natomiast duże transakcje nastąpią w momencie, kiedy fundusze inwestycyjne private equity zaangażowane w ten rynek będą z niego wychodzić.
- Jedna taka transakcja nastąpiła już w tym roku, gdy fundusz Advent sprzedał Eko Holding. To pewnie nie była duża transakcja, bo sieć była dość słaba finansowo. W przyszłości - ale pewnie jeszcze nie w 2015 roku - nadejdzie natomiast czas, kiedy inwestorzy będą wychodzić z dużych sieci, takich jak Żabka, Dino czy Stokrotka - wymienia ekspert.

Jak zauważa, na razie przejęcia w handlu polegają na przyłączaniu sieci od kilku do kilkudziesięciu sklepów. Jednak, jakby policzyć te transakcje, to okaże się, że ich jest naprawdę dużo. - Można to traktować jako element dojrzewania rynku handlowego. Rynek handlu w naszym kraju na pewno jest skonsolidowany w hipermarketach i dyskontach, ale nie jest skonsolidowany w wystarczającym stopniu w supermarketach - ocenia.

Przede wszystkim spodziewam się kontynuacji konsolidacji sektora handlowego, głównie supermarketów i sklepów mniejszych, na pograniczu supermarketów i convenience. Po drugie, mogą pojawić się transakcje sprzedaży dobrych firm spożywczych na bazie wyników za obecny rok, bo sporo firm notuje dobre wyniki, szczególnie tam, gdzie dodatkowo sprzyjały ceny surowców. Po trzecie, wciąż będzie zwiększać się aktywność funduszy private equity, zarówno jako kupujących jak i sprzedających.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA