PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

W Warszawie ciągle za mało centrów handlowych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 sie 2012 13:24

W Warszawie ciągle za mało centrów handlowych

W tym momencie w Warszawie budują się tylko dwa centra handlowe. Zdaniem analityków CBRE, jest to niewystarczająca liczba z uwagi na błyskawicznie rosnący popyt.

REKLAMA

Łączna powierzchnia działających w Warszawie centrów to obecnie 1,33 mln mkw. Praktycznie wszystkie warszawskie projekty oferują powierzchnię najmu powyżej 10 000 mkw.

- Rynek warszawski jest wciąż daleki od nasycenia, a popyt znacznie przewyższa podaż. Dostępność lokali o powierzchni powyżej 100 mkw. w najlepszych centrach handlowych jest bliska zera. To sprawia, że odsetek wolnych powierzchni w Warszawie jest marginalny i wynosi obecnie 1,6 proc. Dlatego rośnie zainteresowanie najemców lokalami przy głównych ulicach handlowych. Można jednocześnie dostrzec, że polscy konsumenci zaczynają stopniowo przyjmować „kontynentalny" styl spędzania czasu w miejscach na wolnym powietrzu. Taki trend, widoczny szczególnie w Warszawie, zachęca bardziej niezależne sklepy, kawiarnie i restauracje do otwierania lokali w niestandardowych, czasem wręcz offowych lokalizacjach w centrum miasta - tłumaczy Magdalena Frątczak, dyrektor działu powierzchni handlowych w CBRE Polska.

Warszawa charakteryzuje się jednak bardzo niską podażą powierzchni handlowej. W 2011 roku nie oddano w stolicy żadnego centrum, natomiast w 2012 roku tylko jedno - Galerię Brwinów (10 tys. mkw.). W tym roku również nie powstanie żadne centrum, jednak już w 2013 roku prawdopodobnie zostanie oddanych do użytku 75 tys. mkw. w czterech projektach.

W tym momencie w Warszawie budowana jest Galeria Plac Unii (15,4 tys. mkw., z czego 65 proc. jest już wynajęte), Factory Annopol (20 tys. mkw., komercjalizacja na poziomie 50 proc.) oraz centrum handlowe w Łomiankach (33,6 tys. mkw.). W trakcie realizacji jest również rozbudowa Galerii Mokotów - o 5 tys. mkw.

Warszawa to także najdroższe miasto w Polsce. Według CBRE średnia stawka czynszu w najlepszych galeriach to nawet 75-90 euro/mkw./miesiąc. W mniej atrakcyjnych miejscach czynsz wynosi od 30 do 45 euro/mkw./miesiąc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA