PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa inwestuje w rewitalizację kamienic

  • Autor: PAP
  • 24 lis 2014 11:38

Planowane projekty rewitalizacyjne w stolicy będą finansowane głównie z budżetu miasta. Przeznaczono na to 560 mln zł do 2020 r. Ważne inwestycje dla prawobrzeżnej Warszawy mogą jednak liczyć na wsparcie np. z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko".

REKLAMA

Jak wyjaśnił PAP dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego z Urzędu m.st. Warszawy Maciej Fijałkowski, w latach 2007-2013 prawie każda dzielnica Warszawy miała swój lokalny program rewitalizacji. "W nowej perspektywie unijnej zmieniamy nasze podejście. Będziemy proponować program rewitalizacji skoncentrowany na prawobrzeżnej części Warszawy - wybranych rejonach Pragi Północ, Południe oraz Targówka. Wybieramy obszary kryzysowe z perspektywy miasta, a nie dzielnicy" - zaznaczył.

Fijałkowski zwrócił uwagę, że stolica jest w trakcie realizacji projektu rewitalizacyjnego, współfinansowanego z pieniędzy unijnych, jeszcze z budżetu na lata 2007-2013. Chodzi o modernizację dwóch kamienic przy ul. Targowej 56 i 80 z przeznaczeniem ich m.in. na wynajem dla firm z sektora kreatywnego.

"Zadaniem Centrum Kreatywności przy Targowej będzie współpraca z instytucjami otoczenia biznesu, przedstawicielami środowisk kreatywnych, wsparcie twórczych i innowacyjnych projektów oraz przedsiębiorstw sektora kreatywnego. Znajdą się tam m.in. pracownie twórcze, pomieszczenia konferencyjne czy wystawiennicze" - wyjaśnił Fijałkowski. W sumie wartość obu projektów sięga ponad 40 mln zł.

W planach miasta - jak podkreślił Fijałkowski - jest przebudowa kompleksu Sinfonii Varsovii przy ul. Grochowskiej. "Inwestycja dotyczy rewitalizacji części zabytkowej. Chcemy ją finansować z pieniędzy unijnych. Zresztą projekt jest wpisany do kontraktu terytorialnego dla woj. mazowieckiego. Koszt przedsięwzięcia to 35 mln zł" - zaznaczył.

"Kluczowe w projektach rewitalizacyjnych jest przeznaczenie obiektu do nowych celów i wprowadzenie nowych funkcji w przestrzeń miejską. Obecność znakomitej Sinfonii Varsovii z jej bogatym programem kulturalnym i zaangażowaniem w inicjatywy lokalne jest właśnie taką zmianą" - dodał.

Jak mówił, na inwestycje rewitalizacyjne będą miały wpływ duże, ogólnomiejskie przedsięwzięcia. Chodzi m.in. o rozbudowę metra o sześć stacji do końca drugiej linii, czyli do Targówka. Łącznie z odcinkiem zachodnim (pięć stacji do Ratusza Bemowo) ma to kosztować ok. 8 mld zł.

Kolejnym na tak dużą skalę projektem będzie budowa śródmiejskiej obwodnicy. "To największa inwestycja drogowa w nowej perspektywie unijnej, która ma uspokoić ruch w historycznym centrum Pragi. Projekt ten jest wart blisko 1 mld zł" - powiedział Fijałkowski.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA