PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Warszawa zainkasuje 217 mln zł za udziały w Złotych Tarasach

  • Autor: PAP
  • 28 cze 2013 13:05

Warszawa zainkasuje 217 mln zł  za udziały w Złotych Tarasach

Warszawa sprzedała swoje ostatnie 23,15 proc. udziałów w spółce Złote Tarasy za 217,6 mln zł. Pieniądze będą przeznaczone na pokrycie deficytu budżetu miasta - poinformowała w piątek prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.

REKLAMA

"W godzinach porannych do kasy miasta wpłynęło 217 mln zł. Po latach trudnych negocjacji podpisaliśmy umowę ze wspólnikiem (...) Negocjacje (...) trwały od roku 2007, było wiele sporów sądowych, mieliśmy spór przed sądem arbitrażowym przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu, który wygraliśmy. Nie zgodziliśmy się na cenę nierynkową" - powiedziała dziennikarzom.

Tłumacząc powody sprzedaży udziałów w spółce Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że jest ona podmiotem komercyjnym i nie realizuje zadań własnych gminy.

Prezydent podkreśliła, że uzyskane pieniądze będą przeznaczone na pokrycie deficytu budżetu miasta, który wynika z niższych niż wcześniej planowano dochodów z tytułu udziału w podatkach.

"Od stycznia dynamika przychodu podatków do budżetu jest niższa niż zaplanowana. W związku z tym to nie są pieniądze do wydania, to są pieniądze do tego, żebyśmy zrównoważyli nasze wydatki, które mamy zaplanowane, z dochodami, które są niższe niż przewidywano, ze względu na spowolnienie gospodarcze" - dodała.

Pierwszą transzę udziałów w Złotych Tarasach Warszawa sprzedała w 2002 r. za 66,2 mln zł. W związku z obecną sprzedażą udziałów miasto wystąpiło ze spółki, z której nie miało dywidendy ani żadnych innych korzyści.

Sprzedaż udziałów miasta poprzedziły lata trudnych negocjacji i spór sądowy. Spółka Warsaw (III) B.V. - wspólnik w spółce - w lutym 2008 r., po roku od otwarcia centrum handlowego Złote Tarasy, skierowała do sądu arbitrażowego przy Międzynarodowej Izbie Handlowej w Paryżu wniosek o arbitraż z żądaniem od miasta złożenia oświadczenia woli dotyczącego sprzedaży udziałów w Złotych Tarasach sp. z o.o. za cenę 57,2 mln zł. Miasto żądanie to odrzuciło.

Jak zapewnia ratusz, osiągnięta ostatecznie kwota sprzedaży odzwierciedla ich wartość rynkową.

Spółka Złote Tarasy powstała w czerwcu 1998 r. Zawiązały ją ówczesna gmina Warszawa-Centrum oraz spółka Warsaw (III) B.V. (utworzona przez ING Real Estate International Development B.V. jako jedynego wspólnika). Celem utworzenia spółki była realizacja inwestycji, która działa od 2007 r. jako Centrum Handlowe Złote Tarasy.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA