PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych będzie rosła

  • Autor: Propertynews.pl
  • 08 maj 2012 10:16

Wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych będzie rosła

Pierwszy kwartał 2011 roku przyniósł na rynku nieruchomości handlowych w Europie spadek aktywności inwestycyjnej. Całkowita wartość transakcji w tym okresie wyniosła 3,8 mld euro, czyli o 60 proc. mniej niż w I kw. 2011 roku - wynika z danych Jones Lang LaSalle. Na tym tle dobrze wypada rynek polski, który w tym okresie odnotował bardzo wysokie obroty - 728 mln euro.

REKLAMA

- W porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym (312 mln euro), był to poziom ponad dwa razy wyższy. Odnotowany rezultat to w głównej mierze zasługa trzech dużych transakcji, w tym dwóch dotyczących nieruchomości handlowych - mówi Agnieszka Kołat, dyrektor w Dziale Inwestycji na Rynku Nieruchomości Handlowych w Jones Lang LaSalle w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Transakcjami tymi były: zakup 77 proc. kompleksu Złote Tarasy przez partnerów AXA Real Estate i CBRE Property Fund Central Europe LP (PFCE), w którym Unibail - Rodamco jest partnerem, od ING Real Estate za raportowaną wartość 475 mln euro oraz Centrum Handlowego Alfa w Olsztynie przez spółkę Rockspring od funduszu Arka za około 84 mln euro. Na rynku handlowym miała miejsce jeszcze jedna transakcja - Blackstone zakupił od Rank Progress Galerię Tęcza w Kaliszu za około 37 mln euro.

- W pierwszym kwartale 2012 roku stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości handlowe kształtowały się na poziomie 6 proc. i spadły do poziomu 5.75 proc. w drugim kwartale. Prognozujemy, iż w perspektywie krótkoterminowej pozostaną one stabilne - dodaje Agnieszka Kołat.
Powodem tak znaczących różnic w wartości na rynku europejskim jest brak dużych transakcji porównywalnych do tych, które miały miejsce w 2011 roku. W samym I kw. 2011 roku odnotowano pięć transakcji, każda o wartości ponad 500 mln euro, w tym sprzedaż Trafford Centre o wartości około 1,8 mld euro, natomiast w VI kw. 2011 roku za około 824 mln euro sprzedano inwestycję Galleria w St. Petersburgu.

Największą aktywność odnotowano w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Nabycie przez Allianz pozostałych 45 proc. udziałów w centrum handlowym Europa Passage w Hamburgu od HSH Nordbank za około 200 mln euro było główną transakcją na rynku niemieckim.

Największą transakcją handlową w Wielkiej Brytanii było nabycie centrum handlowego Ocean Terminal w Edynburgu przez Resolution od Forth Ports za 108 mln euro.

- Jest wiele czynników wpływających na spadek aktywności inwestycyjnej. Utrzymująca się niepewność gospodarcza rzutuje na dostępność finansowania, w tym w szczególności nowych kredytów. To, w połączeniu z bardziej powściągliwym podejściem ze strony inwestorów, znajduje swoje odzwierciedlenie w mniejszej liczbie transakcji. Dodatkowo na niską wartość inwestycji w nieruchomości zarejestrowaną w I kw. 2012 r. wpłynął fakt, iż w związku z narastającą niepewnością spowodowaną spadkiem koniunktury gospodarczej strefy euro, w wielu krajach Europy toczące się procesy inwestycyjne zostały spowolnione, a liczba nowych transakcji rozpoczętych w II połowie 2011 r. znacznie zmalała - komentuje Shelley Matthews, dyrektor Działu Inwestycji na Rynku Nieruchomości Handlowych w Europie.

- Spodziewamy się jednak, iż wartość transakcji inwestycyjnych zacznie wzrastać już od II kw. 2012 r. Trend ten będzie się utrzymywać w kolejnych miesiącach 2012 r., w tym w szczególności w Niemczech, Polsce oraz krajach skandynawskich z uwagi na silne podstawy gospodarcze i głębokość rynku inwestycyjnego w tych krajach - podsumowuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA