PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Więcej usług to więcej lokalnych najemców

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 28 lut 2018 08:18

Więcej usług to więcej lokalnych najemców Krzysztof Wyrzykowski, starszy manager ds. najmu, dział doradztwa i wynajmu powierzchni handlowych, Savills

Rośnie udział  lokalnych najemców w galeriach handlowych. - Sprzyja temu rosnąca rola usług, rozrywki i gastronomii w obiektach handlowych - mówi Krzysztof Wyrzykowski, starszy manager ds. najmu, dział doradztwa i wynajmu powierzchni handlowych, Savills. -Rekomendowany udział operatorów z branży rozrywki w centrach handlowych wzrósł z 5 proc. do nawet 20 proc. To stwarza pole do rozwoju dla mniejszych operatorów - dodaje.

REKLAMA

Lokalni najemcy w centrach handlowych stanowią zdecydowaną mniejszość. Mimo tego wielu deweloperów chce mieć ich w swoich obiektach bo dodają oni galerii lokalnego kolorytu. Pole do wzrostu udziału tzw. lokalsów wśród najemców w galeriach, centrach i parkach handlowych stwarza wchodząca w życie 1 marca ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, zgodnie z nią sklepy prowadzone przez właścicieli będą mogły być otwarte bez ograniczeń. 

Krzysztof Wyrzykowski z działu doradztwa i wynajmu powierzchni handlowych, Savills zauważa, że pole do rozwoju mniejszych firm stwarza także trend polegający na zwiększeniu udziału usług w nieruchomościach handlowych. 

- Rekomendowany udział operatorów z branży rozrywki w centrach handlowych wzrósł z 5 proc. do nawet 20 proc.  To stwarza pole do rozwoju dla mniejszych operatorów. Często baza najemców sieciowych jest niewystarczająca z punktu widzenia niektórych projektów chcących posiadać bardzo bogatą ofertę handlową. Najemcy lokalni i ich unikalne koncepty mogą stanowić również wartość dodaną danego centrum handlowego, odróżniającą jego ofertę od innych obiektów - mówi. 

Ze strategicznego punktu widzenia, w większości centrów, lokalni najemcy, stanowią uzupełnienie oferty. - Istnieją i powstają także na rynku projekty, które celują w mniejszych lokalnych operatorów, starając się tworzyć projekty o unikalnym i niepowtarzalnym tenant- mixie. Dotyczy to zwłaszcza projektów typu Food Hall - mówi Krzysztof Wyrzykowski. - Dobrym przykładem może być Hala Koszyki, czy powstające na warszawskiej Pradze Centrum Praskie Koneser. Tego typu projektów powstaje na rynku coraz więcej - dodaje. 

Lokalnych najemców pozyskuje się w inny sposób niż operatorów sieciowych. - Pomaga sytuacja, w której firma poszukująca lokalnych operatorów posiada biura regionalne. To poszerza spektrum możliwości. Dużą część pracy wykonuje się w terenie. Dla najemców, którzy nie są przyzwyczajeni do prowadzenia biznesu w centrach handlowych wiele kwestii wydaje się nowych. Rolą konsultanta jest doradzenie im i sprawne przeprowadzenie przez proces podpisania umowy najmu - zdradza ekspert Savillsa.

Lokalni najemcy często mają trudniejszą sytuację negocjacyjną od operatorów sieciowych. - Każda umowa rządzi się swoimi prawami. Rzeczywiście jest tak, że duże sieci handlowe maja silniejszą pozycję negocjacyjną, niż najemcy lokalni. Zazwyczaj różnice te dotyczą zapisów o zabezpieczeniach umownych, terminów, kar umownych.  W przypadku niektórych najemców o bardzo mocnej pozycji na rynku właściciel obiektu może rozważyć pracę na wzorze umowy najemcy - dodaje Krzysztof Wyrzykowski. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA