PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Większe przychody i wyższa strata firmy Rank Progress

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 lis 2014 08:31

Większe przychody i wyższa strata firmy Rank Progress

16 mln zł przychodów ze sprzedaży produktów, usług i towarów, wobec 10,5 mln zł przed rokiem w tym samym czasie wypracował Rank Progress w III kw. br. Jednocześnie odnotował 8,82 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej. W porównaniu z 7,63 mln zł rok wcześniej, strata netto wzrosła o 15,6 proc.

REKLAMA

Narastająco po trzech kwartałach br. przychody dewelopera wyniosły 47,4 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie przed rokiem było to 30,8 mln zł. Oznacza to ponad 50-proc. wzrostu rok do roku zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i narastająco.

Tak duża dynamika wzrostu przychodów legnickiego dewelopera związana jest z powiększeniem powierzchni najmu, jaką oferuje Rank Progress. W ciągu roku wzrosła ona o 34 000 mkw i wynosi obecnie ok. 84 000 mkw. To efekt otwarcia obiektów handlowych w Oleśnicy, Grudziądzu i Chojnicach. Obecnie poziom komercjalizacji wynosi ponad 90 procent.

- Budujemy nasze obiekty zgodnie z oczekiwaniami najemców, dlatego nie mamy zwykle problemu z ich komercjalizacją. Dzięki temu generują dla nas stabilne przychody z czynszów, które zapewniają nam bezpieczne prowadzenie działalności operacyjnej - mówi Jan Mroczka, prezes Rank Progress. - Docelowo jednak dążymy do tego, aby możliwie szybko zrealizować zysk na ich sprzedaży i reinwestować pozyskane środki - dodaje.

Trzeci kwartał tego roku przyniósł również Rank Progress poprawę cashflow operacyjnego. W zakończonym okresie grupa miała 3 mln zł dodatniego CFO. Na koniec września na kontach spółki znajdowało się 11,7 mln zł gotówki. Duży wpływ na poprawę przepływów i pozycji gotówkowej miała sprzedaż za prawie 58 mln zł będącej w budowie galerii w Pile. Transakcja ta jednocześnie w największym stopniu obciążyła księgowo wynik na działalności operacyjnej w zeszłym kwartale kwotą 2,4 mln zł, przez co ukształtował się on na poziomie -289 tys. zł.

- Obiekt w Pile sprzedaliśmy w końcowej fazie realizacji, w związku z tym znaczna część zysku została ujęta w wyniku z poprzednich okresów. Sama inwestycja była dla nas rentowna. Szacujemy, że zysk na niej wyniesie finalnie ok. 7 mln zł - tłumaczy Mariusz Kaczmarek, dyrektor finansowy i członek zarządu Rank Progress.

Strata operacyjna spółki we wspomnianym kwartale wyniosła 0,29 mln zł wobec 9,80 mln zł straty rok wcześniej.

Zauważalny wpływ na wynik w III kw. miały również przeszacowania do wartości godziwej funkcjonujących nieruchomości inwestycyjnych, które wyniosły łącznie -1,9 mln zł. Spowodowane to było spadkiem wycen niektórych nieruchomości o ok. 1 mln EUR oraz wzrostem kursu EUR/PLN. Wyceny rzeczoznawców dotyczące nieruchomości, na których nie są prowadzone prace budowlane, podwyższyły wynik o 1 mln zł.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA