PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Większe przychody i wyższa strata firmy Rank Progress

  • Autor: Propertynews.pl
  • 17 lis 2014 08:31

Większe przychody i wyższa strata firmy Rank Progress

16 mln zł przychodów ze sprzedaży produktów, usług i towarów, wobec 10,5 mln zł przed rokiem w tym samym czasie wypracował Rank Progress w III kw. br. Jednocześnie odnotował 8,82 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej. W porównaniu z 7,63 mln zł rok wcześniej, strata netto wzrosła o 15,6 proc.

REKLAMA

Narastająco po trzech kwartałach br. przychody dewelopera wyniosły 47,4 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie przed rokiem było to 30,8 mln zł. Oznacza to ponad 50-proc. wzrostu rok do roku zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i narastająco.

Tak duża dynamika wzrostu przychodów legnickiego dewelopera związana jest z powiększeniem powierzchni najmu, jaką oferuje Rank Progress. W ciągu roku wzrosła ona o 34 000 mkw i wynosi obecnie ok. 84 000 mkw. To efekt otwarcia obiektów handlowych w Oleśnicy, Grudziądzu i Chojnicach. Obecnie poziom komercjalizacji wynosi ponad 90 procent.

- Budujemy nasze obiekty zgodnie z oczekiwaniami najemców, dlatego nie mamy zwykle problemu z ich komercjalizacją. Dzięki temu generują dla nas stabilne przychody z czynszów, które zapewniają nam bezpieczne prowadzenie działalności operacyjnej - mówi Jan Mroczka, prezes Rank Progress. - Docelowo jednak dążymy do tego, aby możliwie szybko zrealizować zysk na ich sprzedaży i reinwestować pozyskane środki - dodaje.

Trzeci kwartał tego roku przyniósł również Rank Progress poprawę cashflow operacyjnego. W zakończonym okresie grupa miała 3 mln zł dodatniego CFO. Na koniec września na kontach spółki znajdowało się 11,7 mln zł gotówki. Duży wpływ na poprawę przepływów i pozycji gotówkowej miała sprzedaż za prawie 58 mln zł będącej w budowie galerii w Pile. Transakcja ta jednocześnie w największym stopniu obciążyła księgowo wynik na działalności operacyjnej w zeszłym kwartale kwotą 2,4 mln zł, przez co ukształtował się on na poziomie -289 tys. zł.

- Obiekt w Pile sprzedaliśmy w końcowej fazie realizacji, w związku z tym znaczna część zysku została ujęta w wyniku z poprzednich okresów. Sama inwestycja była dla nas rentowna. Szacujemy, że zysk na niej wyniesie finalnie ok. 7 mln zł - tłumaczy Mariusz Kaczmarek, dyrektor finansowy i członek zarządu Rank Progress.

Strata operacyjna spółki we wspomnianym kwartale wyniosła 0,29 mln zł wobec 9,80 mln zł straty rok wcześniej.

Zauważalny wpływ na wynik w III kw. miały również przeszacowania do wartości godziwej funkcjonujących nieruchomości inwestycyjnych, które wyniosły łącznie -1,9 mln zł. Spowodowane to było spadkiem wycen niektórych nieruchomości o ok. 1 mln EUR oraz wzrostem kursu EUR/PLN. Wyceny rzeczoznawców dotyczące nieruchomości, na których nie są prowadzone prace budowlane, podwyższyły wynik o 1 mln zł.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA