PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wielka zmiana na rynku centrów handlowych w Polsce

  • Autor: Propertynews.pl
  • 11 cze 2014 13:36

Wielka zmiana na rynku centrów handlowych w Polsce

Polski rynek centrów handlowych to dojrzały i stabilny segment w branży nieruchomości komercyjnych. Mimo to, najbliższe lata przyniosą prawdziwą rewolucję. Zmiany czekają nawet 5 mln mkw. powierzchni handlowej. - Wiele polskich galerii zbudowanych przed laty będzie potrzebowało modernizacji. Ich wartość nieustannie maleje, a właściciele potrzebują zatrzymać ten niekorzystny trend - tłumaczy w rozmowie z Propertynews.pl Monika A. Dębska-Pastakia, prezes i partner Knight Frank Sp z o.o.

REKLAMA

Problematyczna z punktu widzenia starszych obiektów jest znaczna utrata wartości, wynikająca m.in. z przestarzałych technologii, trudnych do modyfikacji przestrzeni czy też ogólnego zaniedbania inwestycji.

- Takie projekty potrzebują dziś wartości dodanej. Potrzebują nowej koncepcji, która pozwoli im na ponowne przyciągnięcie klientów, najemców, a także na zwiększenie zadowolenia ze strony właścicieli - tłumaczy Dębska-Pastakia.

Jak wynika z danych Knight Frank, pod znakiem zapytania stoi przyszłość obiektów o łącznej powierzchni 5 mln mkw. Chodzi o inwestycje zrealizowane przed 2005 rokiem - czyli I i II generacji. Do tej pory remonty przeszła niewielka ich liczba.

- Taka potrzeba pojawia się na rynku. Najczęściej dawne centra handlowe były lokowane w bardzo dobrych lokalizacjach, mają do dziś wierną klientelę i są rozpoznawalne - tłumaczy prezes Knight Frank.

Problematyczna z punktu widzenia zarządców centrów handlowych staje się także konkurencja z nowoczesnymi placówkami. To ważne m.in. z punktu widzenia dość znaczącego nasycenia powierzchnią handlową największych polskich miast. Jednocześnie wszystkie obiekty muszą radzić sobie z olbrzymimi zmianami na rynku handlowym.

- Rynek e-commerce już teraz w olbrzymi sposób wpływa na rynek handlu tradycyjnego. W Polsce nie jest to widoczne tak dobrze, jak chociażby w Wielkiej Brytanii. Jest to kwestią czasu, kiedy w Polsce pojawią się nowe koncepty procesu sprzedaży, jak m.in "click and collect", czyli opcja zamówienia w sklepie internetowym i odbioru w lokalach na terenie centrów handlowych, jak również koncepcja salonów wystawowych. To poważna zmiana, która musi zostać zauważona przez deweloperów - dodaje w rozmowie z Propertynews.pl Dębska-Pastakia.

Jak zauważa prezes Knight Frank, zarówno właściciele, jak i zarządcy centrów handlowych dostrzegają zmiany, jakie dotyczą nieruchomości komercyjnych. - Wszystkie zmiany to nieuchronny proces, który musi być zrozumiany i odpowiednio wykorzystany - tłumaczy. By to się udało, niezbędna jest analiza tego, co wydarzy się w ciągu najbliższych lat. - Właściciele obiektów muszą wiedzieć, z czym mierzą się ich projekty. Dlatego też z naszej strony kluczowe jest takie zaprojektowanie procesu nadania wartości inwestycji, by mieściła się ona m.in. w pewnej perspektywie czasowej inwestora - dodaje.

Jednocześnie, jak ocenia Monika Dębska-Pastakia, najbliższe miesiące mogą okazać się niezwykle interesujące jeśli chodzi o wydarzenia na rynku inwestycyjnym.

- Obecnie widzimy bardzo duże zainteresowanie wieloma obiektami handlowymi ze strony międzynarodowych podmiotów. Do końca roku może zatem zostać podpisanych kilka dużych transakcji - komentuje prezes Knight Frank w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA