PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wielomiliardowe inwestycje PKP

  • wnp.pl
  • 22 kwi 2015 08:13

Ostatnie 3 lata to okres wielkich zmian na polskiej kolei. Pasażerowie na wielu trasach podróżują szybciej, bezpieczniej i bardziej komfortowo. Korzystają z usług dostępnych na zmodernizowanych i czystych dworcach. To wszystko dzięki wielomiliardowym inwestycjom prowadzonym przez Grupę PKP.

REKLAMA

Jeszcze nigdy w historii polskiej kolei nie realizowano inwestycji na tak dużą skalę. Dzięki prowadzonym projektom poprawia się stan dworców, taboru i infrastruktury kolejowej. Łącznie w latach 2012-2015 Grupa PKP zamierza wydać na ten cel ponad 30 mld zł. Wydatki rosną z roku na rok, a pierwsze efekty już widać.

Trwa program modernizacji dworców kolejowych. Część obiektów przechodzi gruntowną przebudowę, a niektóre budowane są od podstaw. Tylko w latach 2012-14 oddano do użytku ponad 60 odnowionych obiektów (m.in. dworce we Wrocławiu, Poznaniu, Malborku, Kutnie czy Rabce-Zdrój). W ubiegłym roku udostępniono również pierwszy w Polsce podziemny dworzec Kraków Główny. Inwestycje przeprowadzone przez PKP S.A. w ciągu ostatnich 3 lat kosztowały ok. 650 mln zł. Tylko w tym roku spółka zamierza oddać do użytku ok. 20 kolejnych obiektów, a koszty związane z przebudową wyniosą ok. 350 mln zł. Zmodernizowane dworce są bardziej nowoczesne, funkcjonalne i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na wielu z nich coraz częściej pojawiają się znani sieciowi najemcy. Dzięki temu podróżni mogą skorzystać z szerokiej oferty handlowo-usługowej przed i po podróży.

W ubiegłym roku PKP S.A. uruchomiła pilotażowy projekt pod nazwą "Innowacyjne Dworce Systemowe", który zakłada wyburzanie dotychczasowych dworców oraz budowanie w ich miejscu nowych, mniejszych i tańszych w utrzymaniu obiektów. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, dworce te będą również bardziej ekologiczne. Pierwsze takie obiekty powstaną w czterech lokalizacjach: Mławie, Nasielsku, Ciechanowie i Strzelcach Krajeńskich.

Coraz więcej inwestycji nieruchomościowych w Grupie PKP realizowanych jest we współpracy z deweloperami. Powstająca w ramach takich projektów zabudowa pozwala na nowo zagospodarować nieużytkowane dotychczas tereny oraz nadać im nowe funkcje i estetykę. Powstają w ten sposób nowe przestrzenie miejskie z zabudową biurową, handlową i mieszkaniową. Niejednokrotnie w ramach inwestycji budowane są nowe dworce kolejowe. Obecnie w takiej formule realizowana jest budowa nowego dworca Warszawa Zachodnia. Inne duże projekty deweloperskie to między innymi zagospodarowanie terenów Warszawy Gdańskiej, Gdyni Międzytorza czy Krakowa Bosackiej. Realizacją tego typu inwestycji zajmuje się w Grupie PKP nowo powołana spółka - Xcity Investment. Łączna szacowana wartość realizowanych przez nią inwestycji deweloperskich to ok. 4,66 mld euro.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA