PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Właściciel sieci Marcredo o kulisach zmian w Grupie Elbfonds

 • Autor: propertynews.pl
 • 17 cze 2015 12:04

Właściciel sieci Marcredo o kulisach zmian w Grupie Elbfonds Marcredo Center Kutno, fot. materiały inwestora

Elbfonds dalej istnieje, ale nie ma już nic wspólnego ze zbudowanymi za pieniądze funduszu Direkt Invest Polen centrami handlowymi Marcredo. O kulisach zmian w Grupie i planach działalności funduszu w naszym kraju opowiada Piotr Michał Kosmęda.

REKLAMA

Firma Elbfonds dalej istnieje, ale nie ma już nic wspólnego ze zbudowanymi za pieniądze funduszu Direkt Invest Polen centrami handlowymi. Jak obecnie wygląda sytuacja w Grupie?

Stephan Groht nie pełni już funkcji zarządzającego w spółkach komandytowych powołanych do realizacji projektów w Polsce. Nie jest też pośrednio ani bezpośrednio właścicielem udziałów w spółkach z o.o., które są komplementariuszami (spółkami umocowanymi do reprezentowania) spółek komandytowych.

Jednocześnie spółki Pana Grohta przestały być udziałowcami w niemieckiej strukturze finansującej te przedsięwzięcia w funduszach nr 2, 3 , 5 i 7. Pan Groht, wedle mej wiedzy nie pełni też żądnych funkcji zarządczych w tych funduszach. Powiązania zostały zlikwidowane też na gruncie umów o świadczenie usług związanych z bieżącym funkcjonowaniem centrów.

Obecnie w zarządach polskiej struktury (komplementariuszy) są: obecny od kilku lat w firmie - Stefan Haupt (Financial Management), związany z funduszem od ponad roku - Bartosz Babiak (Operation & Financing) oraz Piotr Michał Kosmęda (Legal &Risk Management).

Jesteśmy odpowiedzialni za zarządzanie aktywami niemieckich inwestorów. Naszym zadaniem jest kontynuacja tego biznesu.

Ja osobiście mam do czynienia z tymi projektami od 2012 roku. Do tej pory byłem dyrektorem działu prawnego w Elbfonds Development.

Czy centra handlowe pozostaną w zarządzie funduszy Direkt Invest Polen?

Została powołana spółka, która zajmuje się zarządzaniem istniejącymi obiektami. W ramach optymalizacji kosztów część usług świadczonych na rzecz tych centrów będzie outsourcowana.

Wróćmy do Pana Grotha. Jakie były kulisy jego odejścia?

Główna przyczyna, dla której Groht został odwołany to niezadowalający wynik finansowy. Niesatysfakcjonujący był już sam sposób prowadzenia procesu deweloperskiego, ale nie efekt finalny, czyli gotowe obiekty, które stanowią atrakcyjne centra handlowe, wypełniające rynkową niszę w mniejszych miastach.

Wartość zapowiadanych inwestycji w Polsce była szacowana na 500 mln euro, z czego ok. 100 to środki zebrane w ramach funduszu. Jaką sumę zainwestowano do tej pory?

Zainwestowane zostało 100 mln euro.

 • 1
 • 2
 • konrad 2015-06-24 15:26:51
  coś dzisaj widziałem coś ruszyło koparka jedna tam coś dzisaj już zaczeła kopać
 • lotek 2015-06-19 21:07:11
  Tak firma szybko się skończy to tylko kwestia czasu, czego jej życzą serdecznie wszyscy pokrzywdzeni przez nią pracownicy!!!
 • Max 2015-06-18 10:08:59
  Firmy działające w tak nieetyczny sposób wobec swoich pracowników nie powinny mieć miejsca na Rynku!!!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA