PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wszystkie sklepy będą jak McDonalds?

 • www.gazeta.pl
 • 02 sie 2013 18:53

Wszystkie sklepy będą jak McDonalds?

Sieci handlowe betonują rynek. Cel: sklep na każdym osiedlu i każdym miasteczku. A jeśli się da to i dwa albo trzy. Dlaczego klient na tym straci?

REKLAMA

Żeby zrozumieć, co dziś dzieje się w handlu należy cofnąć się w czasie. Jest 2005 r., grudzień. Andrzej Lepper i jego Samoobrona pokazują po raz pierwszy projekt ustawy ograniczający budowę dużych sklepów.

W Polsce jest za dużo hipermarketów - twierdzi partia. W maju 2006 r. Samoobrona tworzy rząd razem z PiS i LPR.

W lipcu 2007 r. udaje się im uchwalić nowe prawo. Zgodnie z nim założenie sklepu o powierzchni od 400 do 2 tys. m kw. wymaga nie tylko decyzji wójta (lub burmistrza czy prezydenta), ale także rady gminy lub miasta.

Rada miała badać, jaki wpływ ma budowa dużego sklepu na miejscowy rynek pracy, infrastrukturę miasta, drogi oraz inne sklepy. Aby utworzyć sklep o powierzchni ponad 2 tys. m kw., trzeba było mieć zgodę rady i sejmiku wojewódzkiego. Pozwolenie kosztuje 25 zł za 1 m kw. powierzchni handlowej.

Projekt ustawy wymyślił ówczesny poseł, a dziś szef Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski z Samoobrony, prywatnie współtwórca jednej z największych firm handlu detalicznego w kraju - Lewiatana. Zrzesza ona małe sklepiki należące do prywatnych kupców.

Przepisy ograniczające budowę dużych sklepów od początku były skandalem legislacyjnym. Że są niezgodne z konstytucją, ostrzegało biuro analiz sejmowych. Że są niezgodne z prawem unijnym, mówił Urząd Komitetu Integracji Europejskiej oraz Bruksela.

Sam Nowakowski z Samoobrony pytany wtedy, czy nie boi się europejskiego trybunału sprawiedliwości, odpowiedział beztrosko: - My się zawsze martwimy na zapas, zawsze chcemy być święci. A co? Włochy mają ponad 800 spraw dotyczących regulacji prawnych. I co? Martwią się tym? Trybunał zasądzi? Trudno. Będziemy zmieniać.

Cierpiały nie tylko markety

Ustawa ma piorunujący efekt dla branży handlowej. Wymierzona była przeciw hipermarketom, ale okazało się, że dotyka też księgarni, aptek, salonów samochodowych czy meblowych.

Przez siedem miesięcy nikt nie wydaje do niej rozporządzeń. Trójka PiS, Samoobrona, LPR nie ma już do tego głowy, a przejmująca władzę koalicja PO - PSL nie może się dogadać w tej sprawie.

Brakuje rozporządzeń, więc przez siedem miesięcy nie wydano ani jednego pozwolenia na budowę dużego sklepu. Zastopowano inwestycje na kwotę 3 mld euro.

Budować, owszem, nie było można, ale kupować tak. Portugalska Biedronka gromadzi bank nieruchomości. I pod koniec grudnia 2007 r. ogłasza przejęcie sieci Plus - za 320 mln euro Jeronimo Martins Distribution, właściciel Biedronki, kupuje od Tengelmann Warenhandelsgesellschaft 75 sklepów w Portugalii oraz 210 w Polsce.

 • Ksześ 2013-08-05 13:19:26
  Rynek zweryfikuje siłę dyskontów, jednak tradycyjne zakupy nadal nie znikną na rzecz internetu. Jeśli chcę kupić piwo, bo jestem spragniony, to nie będę czekał na dostawę do następnego dnia...
  Co do polaryzacji rynku to rzeczywiście Biedronka poczyna sobie nadzwyczaj dobrze, ale czyż TESCO nie ma małych sklepów w kraju ojczystym? W Polsce Brytyjczycy przespali to co dostrzegła i wykorzystała Biedronka.
 • Ciekawska 2013-08-05 11:26:19
  Jak to jest - jeśli aktualnie Auchan w Polsce chce kupić hipermarkety Real UOKIK bada czy ten zakup nie spowoduje
  dominacji Auchan na rynku- i może być tak ,że urząd uzna ,że Auchan jeśli nawet kupi te 91 hipermarketów Real to część musi odsprzedać a jednocześnie nikomu ,żadnemu urzędowi nie przeszkadza,że w Polsce jest juz ponad 2000 Biedronek?
  Jest to legislacyjna obłuda....

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA