PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wtorek kluczowy dla przyszłości ustawy o obrocie ziemią rolną

  • Autor: Agata Demuth, Schoenherr
  • 22 lut 2016 17:46

Wtorek kluczowy dla przyszłości ustawy o obrocie ziemią rolną Agata Demuth, Schoenherr

Już we wtorek, 23 lutego, rząd podejmie na posiedzeniu temat przyszłości ustawy o obrocie ziemią rolną. Reforma jest kluczowa dla wszystkich sektorów branży nieruchomościowej. O obecnych planach rady ministrów pisze w specjalnym komentarzu Agata Demuth z kancelarii Schoenherr.

REKLAMA

Na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 23 lutego 2016 r. ma zostać rozpatrzony przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt Ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.

Poza wstrzymaniem sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa przez okres 5 lat, projekt zakłada wprowadzenie szeregu nowych ograniczeń związanych z obrotem nieruchomościami rolnymi. Ograniczenia dotyczyć będą nie tylko nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w dyspozycji Agencji Nieruchomości Rolnych, ale także nieruchomości rolnych stanowiących własność prywatną oraz udziałów i akcji w spółkach prawa handlowego będących właścicielami nieruchomości rolnych.

Przede wszystkim projekt przewiduje, że nabywcą nieruchomości rolnej może być co do zasady tylko rolnik indywidualny. Wprowadzenie tej regulacji spowoduje znaczne ograniczenie kręgu podmiotów mogących nabywać nieruchomości rolne, co będzie mieć istotny wpływ na ich wartość.

Projekt zakłada utrzymanie, z pewnymi modyfikacjami, istniejącego prawa pierwokupu nieruchomości rolnych przysługującego dzierżawcom takich nieruchomości (spełniającym określonej warunki) oraz Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR). Istotną zmianą jest natomiast to, że ANR będzie uprawniona do skorzystania z prawa pierwokupu bez względu na wielkość nieruchomości, a obecnie takie prawo przysługuje ANR tylko w odniesieniu do nieruchomości o powierzchni nie mniejszej niż 5 hektarów.

Ponadto projekt przewiduje rozszerzenie przysługującego ANR prawa nabycia nieruchomości rolnych za zapłatą ich równowartości pieniężnej. Obecnie ANR ma takie uprawnienie tylko w przypadku zmiany właściciela nieruchomości rolnej o powierzchni co najmniej 5 hektarów na podstawie umowy innej niż umowa sprzedaży, a więc na przykład na podstawie umowy zamiany lub darowizny. Zgodnie z projektem usunięte zostanie ograniczenie powierzchniowe, a uprawnienie ANR zostanie rozciągnięte m.in. także na nabycie nieruchomości w drodze podziału, przekształcenia lub połączenia spółek handlowych.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA