PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wysoka poprzeczka

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 gru 2013 13:22

Wysoka poprzeczka

Hotel Forum, Szkieletor czy Cracovia - nieruchomości te stały się symbolem sporu, który trwa między deweloperami a władzami Krakowa.

REKLAMA

Coraz głośniej deweloperzy zarzucają władzom Krakowa brak otwartości na rozmowy oraz niewłaściwą politykę związaną z realizacją planów zagospodarowania przestrzennego. To prowadzi do sporów, przez które w mieście nie może wystartować kilka spektakularnych inwestycji. Jedną z nich jest przedsięwzięcie Echo Investment.

Budynek hotelu Cracovia trafił do Echo Investment w 2011 roku. Spółka chciała przebudować nieruchomość w kompleks usługowo-handlowy. Na inwestycję nie wyraziło zgody miasto. - W miejscu dawnego hotelu Cracovia nie może powstać galeria handlowa - tłumaczy Elżbieta Koterba, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Miasta. - Jest to sprzeczne z zapisami obowiązującego studium i obecnie przygotowywanego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Błonia Krakowskie" i oczekiwaniami mieszkańców Krakowa, w tym zrzeszonych środowisk kupców i przedsiębiorców. Takie zagospodarowanie doprowadziłoby do degradacji tego obszaru, w sensie przestrzennym i społecznym - dodaje.

Wojciech Gepner z Echo Investment odpiera te argumenty i zaznacza, że projekt nie doprowadzi do degradacji obszaru, bowiem nie będzie wyłącznie handlowy, ale wielofunkcyjny - z powierzchnią przeznaczoną pod wystawy, funkcje kulturalne i artystyczne. - Uważam, że znacznie bardziej miasto degraduje obecny brak wykorzystania budynku - mówi.

Zdaniem przedstawiciela Echo Investment inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na lokalny układ komunikacyjny. - Na potrzeby miasta oddana zostanie część parkingu zlokalizowanego pod przyszłe przedsięwzięcie. Planujemy za własne fundusze zmodernizować lokalny układ drogowy - tłumaczy Gepner.

Elżbieta Koterba zaznacza jednak, że sporządzany miejscowy plan dla obszaru, na którym znajduje się dawny hotel Cracovia, przewiduje szereg funkcji, które z powodzeniem mogą zostać tam zrealizowane przez inwestora. - To np. biura, galerie sztuki, instytucje kultury i nauki, a nawet apartamenty. Warto się tym możliwościom przyjrzeć - przekonuje Elżbieta Koterba.

Wojciech Gepner podkreśla, że Echo jest elastyczne, jeśli chodzi o umiejscowienie w projekcie Cracovii takich funkcji, jak np. biurowa. Jednak w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego niezbędne jest umożliwienie ulokowania handlu wielkopowierzchniowego, bowiem w przypadku Cracovii, 2 tys. mkw. to zaledwie połowa jednej kondygnacji. - Bez stworzenia punktów handlowych i usługowych realizacja inwestycji będzie po prostu nieuzasadniona ekonomicznie - komentuje Wojciech Gepner.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA