PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wysoka poprzeczka

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 gru 2013 13:22

Wysoka poprzeczka

Hotel Forum, Szkieletor czy Cracovia - nieruchomości te stały się symbolem sporu, który trwa między deweloperami a władzami Krakowa.

REKLAMA

Coraz głośniej deweloperzy zarzucają władzom Krakowa brak otwartości na rozmowy oraz niewłaściwą politykę związaną z realizacją planów zagospodarowania przestrzennego. To prowadzi do sporów, przez które w mieście nie może wystartować kilka spektakularnych inwestycji. Jedną z nich jest przedsięwzięcie Echo Investment.

Budynek hotelu Cracovia trafił do Echo Investment w 2011 roku. Spółka chciała przebudować nieruchomość w kompleks usługowo-handlowy. Na inwestycję nie wyraziło zgody miasto. - W miejscu dawnego hotelu Cracovia nie może powstać galeria handlowa - tłumaczy Elżbieta Koterba, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Miasta. - Jest to sprzeczne z zapisami obowiązującego studium i obecnie przygotowywanego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Błonia Krakowskie" i oczekiwaniami mieszkańców Krakowa, w tym zrzeszonych środowisk kupców i przedsiębiorców. Takie zagospodarowanie doprowadziłoby do degradacji tego obszaru, w sensie przestrzennym i społecznym - dodaje.

Wojciech Gepner z Echo Investment odpiera te argumenty i zaznacza, że projekt nie doprowadzi do degradacji obszaru, bowiem nie będzie wyłącznie handlowy, ale wielofunkcyjny - z powierzchnią przeznaczoną pod wystawy, funkcje kulturalne i artystyczne. - Uważam, że znacznie bardziej miasto degraduje obecny brak wykorzystania budynku - mówi.

Zdaniem przedstawiciela Echo Investment inwestycja będzie miała pozytywny wpływ na lokalny układ komunikacyjny. - Na potrzeby miasta oddana zostanie część parkingu zlokalizowanego pod przyszłe przedsięwzięcie. Planujemy za własne fundusze zmodernizować lokalny układ drogowy - tłumaczy Gepner.

Elżbieta Koterba zaznacza jednak, że sporządzany miejscowy plan dla obszaru, na którym znajduje się dawny hotel Cracovia, przewiduje szereg funkcji, które z powodzeniem mogą zostać tam zrealizowane przez inwestora. - To np. biura, galerie sztuki, instytucje kultury i nauki, a nawet apartamenty. Warto się tym możliwościom przyjrzeć - przekonuje Elżbieta Koterba.

Wojciech Gepner podkreśla, że Echo jest elastyczne, jeśli chodzi o umiejscowienie w projekcie Cracovii takich funkcji, jak np. biurowa. Jednak w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego niezbędne jest umożliwienie ulokowania handlu wielkopowierzchniowego, bowiem w przypadku Cracovii, 2 tys. mkw. to zaledwie połowa jednej kondygnacji. - Bez stworzenia punktów handlowych i usługowych realizacja inwestycji będzie po prostu nieuzasadniona ekonomicznie - komentuje Wojciech Gepner.

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA