PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Wzrost przychodów i zyskowności grupy Komputronik

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 lis 2013 19:06

Grupa Kapitałowa Komputronik, dystrybutor branży IT i elektroniki w Polsce oraz operator sklepu internetowego z elektroniką, wypracowała bardzo dobre wyniki finansowe w I półroczu roku obrotowego 2013/2014 (czyli w okresie 1.04.2013 - 30.09.2013). Przychody ze sprzedaży wzrosły o 69 proc. do 783,2 mln zł z 463,4 mln zł w I półroczu rok wcześniej. Drugi kwartał roku obrachunkowego (lipiec-wrzesień) przyniósł rekordowe przychody w całej historii spółki - ponad 400 mln zł.

REKLAMA

Zysk operacyjny Grupy wyniósł 7,95 mln zł, natomiast zysk netto przekroczył poziom 6 mln zł, w porównaniu do straty osiągniętej na obu tych poziomach w I półroczu roku obrotowego 2012/2013. Wskaźnik EBITDA był w I półroczu był ponad czterokrotnie wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i osiągnął poziom 10,3 mln zł.

Komputronik SA znacząco zwiększył przychody z działalności podstawowej - wzrosła sprzedaż we wszystkich kanałach sprzedaży, w tym sprzedaż zagraniczna, przy jednoczesnych wysokich wolumenach oraz niższych kosztach sprzedaży. Udział sprzedaży zagranicznej w I półroczu bieżącego roku obrotowego wyniosła blisko 30%.

Zyski odnotował nie tylko podmiot dominujący, Komputronik SA, ale także większość spółek z Grupy Kapitałowej. Największy udział w osiągnięciu przychodów Grupy (bez wyłączeń) miał Komputronik S.A. na poziomie 94,8%. W omawianym okresie Grupa osiągnęła zysk brutto ze sprzedaży towarów i usług (zysk handlowy) w wysokości 63,6 mln zł, przy marży na sprzedaży wynoszącej 8,1%.

Istotna poprawa była możliwa dzięki konsekwentnej realizacji przyjętej w październiku 2012 roku strategii sprzedaży i ekspansji. Grupa w dalszym ciągu koncentruje się na optymalizacji sieci sprzedaży oraz rozwoju portfolio produktowego, a także poszerzaniu kanałów i obszarów sprzedaży.

W I półroczu roku obrotowego 2013/2014, pomimo wzrostu przychodów o 69%, suma kosztów ogólnego zarządu i kosztów sprzedaży wzrosła o 22,6%. Przyrost kosztów dotyczył przede wszystkim pozycji zmiennych, zależnych od skali działań handlowych, m.in.: spedycji, opłat z tytułu kart płatniczych, prowizji handlowych, itp. Udział kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu w przychodach spadł z poziomu 10,1% w roku ubiegłym do 7,3% w omawianym półroczu.

- I półrocze tego roku obrotowego to kolejny okres wzrostu naszych wyników finansowych. Dynamicznie rosną nie tylko nasze przychody, ale również zyski. Najważniejsza dla nas zdolność do generowania zysków pieniężnych, czyli EBITDA, wzrosła ponad czterokrotnie względem analogicznego okresu ubiegłego roku, natomiast zysk netto po pierwszym półroczu jest blisko 2,5 razy wyższy od zanotowanego w całym poprzednim roku obrotowym. Ściśle kontrolujemy koszty działania, dzięki czemu rosły one znacznie wolniej niż zysk handlowy. Nasze wyniki utwierdzają nas, że przyjęta polityka niższych cen i większej ekspansji rynkowej przynoszą oczekiwane korzyści - powiedział Wojciech Buczkowski, prezes zarządu Komputronik S.A.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA