PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zakaz handlu w niedzielę oznacza 40 000 bezrobotnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 maj 2013 17:14

Wprowadzenie ustawowego zakazu handlu w niedzielę spowoduje wiele negatywnych konsekwencji społecznych i ekonomicznych - uważają przedstawiciele Polskiej Rady Centrów Handlowych. Według danych PRCH nowelizacja Kodeksu Pracy będzie wiązała się z utratą pracy przez nawet 40 tys. osób.

REKLAMA

- W branży centrów handlowych bezpośrednio zatrudnionych jest ponad 400 000 osób. Dane te nie uwzględniają osób pośrednio zatrudnionych i świadczących usługi na rzecz centrów i sieci handlowych funkcjonujących w nowoczesnych obiektach handlowych (firmy ochroniarskie, kurierskie, dostawców, producentów, doradców, etc.) - uważają przedstawiciele PRCH.

Kolejnym argumentem przeciw wprowadzeniu zakazu handlu są ciągle spadające obroty w sieciach handlowych. - Tylko w I kwartale 2013 roku średnie obroty w centrach raportowanych do INDEKSU OBROTÓW PRCH spadły o -4,3% w stosunku do analogicznego okresu w 2012 roku - napisano w oświadczeniu.

Konsekwencje dla gospodarki mogą okazać się rónie poważne. W opinii PRCH nastąpi redukcja zatrudnienia o 10 proc., jak rónież spadek obrotów firm operujących na terenie centrów handlowych w wysokości od 5 do 10 proc. Równie dużo stracić mogą firmy z branży rozrywkowej, usługowej i restauracyjnej. Spaść ma także popyt wewnętrzny.

- Warto nadmienić, iż kraje do niedawna zakazujące handlu w niedziele, tj. Włochy, aktualnie od tego odchodzą chcąc tym samym pobudzić popyt wewnętrzny i odpowiedzieć na realne potrzeby lokalnych rynków i konsumentów. Polska Rada Centrów Handlowych postuluje zatem o ponowne rozważenie zasadności nowelizacji i utrzymanie dotychczasowych przepisów prawa w niezmienionej treści - piszą przedstawiciele PRCH.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA