PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zakaz handlu w niedzielę oznacza 40 000 bezrobotnych

  • Autor: Propertynews.pl
  • 28 maj 2013 17:14

Wprowadzenie ustawowego zakazu handlu w niedzielę spowoduje wiele negatywnych konsekwencji społecznych i ekonomicznych - uważają przedstawiciele Polskiej Rady Centrów Handlowych. Według danych PRCH nowelizacja Kodeksu Pracy będzie wiązała się z utratą pracy przez nawet 40 tys. osób.

REKLAMA

- W branży centrów handlowych bezpośrednio zatrudnionych jest ponad 400 000 osób. Dane te nie uwzględniają osób pośrednio zatrudnionych i świadczących usługi na rzecz centrów i sieci handlowych funkcjonujących w nowoczesnych obiektach handlowych (firmy ochroniarskie, kurierskie, dostawców, producentów, doradców, etc.) - uważają przedstawiciele PRCH.

Kolejnym argumentem przeciw wprowadzeniu zakazu handlu są ciągle spadające obroty w sieciach handlowych. - Tylko w I kwartale 2013 roku średnie obroty w centrach raportowanych do INDEKSU OBROTÓW PRCH spadły o -4,3% w stosunku do analogicznego okresu w 2012 roku - napisano w oświadczeniu.

Konsekwencje dla gospodarki mogą okazać się rónie poważne. W opinii PRCH nastąpi redukcja zatrudnienia o 10 proc., jak rónież spadek obrotów firm operujących na terenie centrów handlowych w wysokości od 5 do 10 proc. Równie dużo stracić mogą firmy z branży rozrywkowej, usługowej i restauracyjnej. Spaść ma także popyt wewnętrzny.

- Warto nadmienić, iż kraje do niedawna zakazujące handlu w niedziele, tj. Włochy, aktualnie od tego odchodzą chcąc tym samym pobudzić popyt wewnętrzny i odpowiedzieć na realne potrzeby lokalnych rynków i konsumentów. Polska Rada Centrów Handlowych postuluje zatem o ponowne rozważenie zasadności nowelizacji i utrzymanie dotychczasowych przepisów prawa w niezmienionej treści - piszą przedstawiciele PRCH.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA