PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele? Polacy są podzieleni

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 cze 2016 18:01

Zakaz handlu w niedziele? Polacy są podzieleni Fot. Fotolia

Zdecydowana większość Polaków (ponad 90 proc.) słyszała o projekcie ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę. 60 proc. spośród badanych osób uważa, że potencjalny zakaz będzie dotyczył tylko sklepów i obiektów wielkopowierzchniowych - wynika z badań IQS.

REKLAMA

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą IQS – znaczna część społeczeństwa robi zakupy zarówno w sobotę, jak i niedzielę, a nawet w Święta.

W sobotę zakupów dokonuje 92 proc. badanych, w niedziele 53 proc., a w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę 0 59 proc.

Większość słyszała o projekcie ustawy dotyczącej zakazu handlu. Zdaniem 60 proc.  respondentów będzie on dotyczył tylko sklepów i obiektów wielkopowierzchniowych. 21 proc. uważa, że zakaz będzie dotyczył wszystkich sklepów, bez wyjątków. 

Dla osób, które są za całkowitą swobodą handlu w niedziele równie ważne są argumenty natury ekonomicznej (próby regulacji spraw gospodarczych przez rząd zazwyczaj nie kończą się dobrze, zakaz może spowodować wzrost bezrobocia i spadek obrotów w handlu), jak i osobistej (sklepy otwarte w niedzielę są wygodne, głównie ze względu na pracę w dni powszednie).

Zwolennicy ograniczenia handlu w niedziele stawiają prawa pracowników nad własną wygodę. Uważają, że zakupy nie są odpowiednim sposobem spędzania niedzieli, ale dopuszczają możliwość otwarcia niektórych sklepów - zwłaszcza tych, gdzie właściciel sam miałby stanąć za ladą.

Dla osób uważających, że handel w niedzielę powinien być całkowicie zakazany, kluczowe jest prawo pracowników do wolnej niedzieli, znacznie rzadziej powołują się na fakt, że ludzie powinni spędzać czas w niedzielę inaczej niż na zakupach.

Zwolennicy ograniczonego handlu wskazali, że wśród sklepów które powinny być otwarte w niedzielę należą przede wszystkim: apteki (92%), cukiernie (77%), sklepy na stacji paliw (76%) oraz sklepy na dworcach (58%) i małe sklepy spożywcze (50%).

Podobał się artykuł? Podziel się!

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA