PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele? Polacy są podzieleni

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 cze 2016 18:01

Zakaz handlu w niedziele? Polacy są podzieleni Fot. Fotolia

Zdecydowana większość Polaków (ponad 90 proc.) słyszała o projekcie ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę. 60 proc. spośród badanych osób uważa, że potencjalny zakaz będzie dotyczył tylko sklepów i obiektów wielkopowierzchniowych - wynika z badań IQS.

REKLAMA

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez agencję badawczą IQS – znaczna część społeczeństwa robi zakupy zarówno w sobotę, jak i niedzielę, a nawet w Święta.

W sobotę zakupów dokonuje 92 proc. badanych, w niedziele 53 proc., a w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę 0 59 proc.

Większość słyszała o projekcie ustawy dotyczącej zakazu handlu. Zdaniem 60 proc.  respondentów będzie on dotyczył tylko sklepów i obiektów wielkopowierzchniowych. 21 proc. uważa, że zakaz będzie dotyczył wszystkich sklepów, bez wyjątków. 

Dla osób, które są za całkowitą swobodą handlu w niedziele równie ważne są argumenty natury ekonomicznej (próby regulacji spraw gospodarczych przez rząd zazwyczaj nie kończą się dobrze, zakaz może spowodować wzrost bezrobocia i spadek obrotów w handlu), jak i osobistej (sklepy otwarte w niedzielę są wygodne, głównie ze względu na pracę w dni powszednie).

Zwolennicy ograniczenia handlu w niedziele stawiają prawa pracowników nad własną wygodę. Uważają, że zakupy nie są odpowiednim sposobem spędzania niedzieli, ale dopuszczają możliwość otwarcia niektórych sklepów - zwłaszcza tych, gdzie właściciel sam miałby stanąć za ladą.

Dla osób uważających, że handel w niedzielę powinien być całkowicie zakazany, kluczowe jest prawo pracowników do wolnej niedzieli, znacznie rzadziej powołują się na fakt, że ludzie powinni spędzać czas w niedzielę inaczej niż na zakupach.

Zwolennicy ograniczonego handlu wskazali, że wśród sklepów które powinny być otwarte w niedzielę należą przede wszystkim: apteki (92%), cukiernie (77%), sklepy na stacji paliw (76%) oraz sklepy na dworcach (58%) i małe sklepy spożywcze (50%).


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA