PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zakończono remont dworca PKP Opole Główne

  • Autor: PAP
  • 05 gru 2014 08:27

Odnowiona elewacja i drewniane kasy, elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów, windy dla niepełnosprawnych, rozbudowany monitoring - takie zmiany zaszły na opolskim dworcu głównym PKP po remoncie. Inwestycja warta była 15 mln zł netto.

REKLAMA

Wyremontowany zabytkowy dworzec PKP uroczyście otwarto w czwartek. Rzecznik Prasowy PKP SA we Wrocławiu Bartłomiej Sarna wyjaśnił, że głównym celem inwestycji była poprawa komfortu podróżnych, estetyki dworca, bezpieczeństwa obiektu i jego dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach inwestycji dawny blask odzyskała elewacja budynku, co podkreśla specjalne oświetlenie dworca. Renowację przeszły wykonane z piaskowca detale architektoniczne czy rozetowe okna budynku głównego. Odnowiono drewniane kasy wraz z odkrytymi w czasie remontu dziewięcioma herbami, stoliki i barierki kas, okładziny z cegieł oraz posadzkę. Konserwację przeszły też malowidła w poczekalni.

Na wyremontowanym dworcu zainstalowano też szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych - m.in. obniżono okienka kasowe, zainstalowano windy czy - umiejscowione w posadzce - linie prowadzące z polami uwagi dla osób niewidzących. Dla poprawy bezpieczeństwa na dworcu i wokół niego rozbudowano monitoring. "Zamontowano też nowe systemy informacji wizualnej, głosowej oraz elektroniczne tablice z odjazdami i przyjazdami pociągów zsynchronizowane z tablicami na peronach. Poprzez wymianę instalacji i ocieplenie od wewnątrz poprawił się stan techniczny budynków i wzrosła ich energooszczędność" - podał Sarna.

Na placu przed dworcem wybudowano parking na ok. 60 samochodów, a przed wejściem głównym powstał deptak.

Nowy prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który objął w czwartek stanowisko, mówił podczas otwarcia, że cieszy się z remontu tego "wyjątkowo urokliwego obiektu", który jego zdaniem "doskonale oddaje charakter miasta". Dodał też, że w związku z tym, iż jest to "swoista brama do miasta", które "jest stolicą polskiej piosenki", to miasto postara się umieścić w nim "jakiś akcent muzyczny, festiwalowy". Zapowiedział też zagospodarowanie placu przed dworcem. "Dziś jest on tylko w części zagospodarowany. Reszta jest wyzwaniem, któremu mam nadzieję podołamy" - dopowiedział.

Dyrektor projektu PKP SA Tomasz Lisiecki podkreślił w rozmowie z PAP, że remont opolskiego dworca był zadaniem trudnym przede wszystkim ze względu na zabytkowy charakter obiektu, jak i fakt, że nie był on na czas prowadzonych prac wyłączony z użytkowania. Dodał, że z powodu zabytkowego charakteru budowli koszt remontu wzrósł o ok. 2 mln zł, ale dzięki temu udało się zachować wiele historycznych elementów.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA