PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zamiast gotówki...

  • Autor: Propertynews.pl
  • 05 kwi 2016 11:03

Zamiast gotówki... Fot. Fotolia

Aż 88 proc. Polaków, którzy wzięli udział w badaniu opinii zrealizowanym na zlecenie Biura Informacji Kredytowej potwierdziło, że czują się bezpiecznie korzystając z kart kredytowych, a 68 proc. korzysta z nich podczas codziennych zakupów. Do upowszechnienia obrotu bezgotówkowego skłania "Dzień bez płacenia gotówką", który obchodzimy 5 kwietnia.

REKLAMA

Rośnie liczba transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą płatniczą, która jak informuje NBP, była w III kwartale 2015 r. aż o 77 proc. wyższa w porównaniu z rokiem 2013. 

Dzień bez płacenia gotówką - obchodzony w tym roku po raz pierwszy w Polsce 5 kwietnia - ma na celu promowanie wygodnych i bezpiecznych płatności bezgotówkowych, a w szczególności zachęca do płacenia w tym dniu wyłącznie bez użycia gotówki.

Posiadanie karty płatniczej ma tę zaletę, że umiejętne z niej korzystanie daje większe poczucie bezpieczeństwa niż noszenie przy sobie dużej ilości gotówki. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia, zrealizowanego w marcu 2016 r. na zlecenie Biura Informacji Kredytowej, posiadacze kart kredytowych obecnie najczęściej wykorzystują je do codziennych zakupów na drobne kwoty (65 proc.). Drugim powodem wykorzystania "plastików" są jednorazowe, duże wydatki (44 proc.) - głównie wśród osób z wyższym wykształceniem - i to ta grupa również najczęściej wnioskuje o zwiększenie limitu kredytowego. Na tle blisko użytkowników kart, którzy nigdy nie wnioskowali o tego typu zmianę, świadczy to o dobrym dopasowaniu produktu do potrzeb klienta. Nie bez znaczenia jest tutaj również poczucie bezpieczeństwa, jakie towarzyszy aż 88 proc. właścicielom kart podczas dokonywania transakcji z wykorzystaniem karty kredytowej.

Według Narodowego Banku Polskiego liczba transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą płatniczą była w III kwartale 2015 roku aż o 77 proc. wyższa w porównaniu z 2013 rokiem, wartość tych transakcji była o 37% wyższa w takim porównaniu.

- Zainteresowanie transakcjami bezgotówkowymi wyraźnie rośnie. Prawdopodobnie przyczyniła się do tego obniżka stawek interchange płaconych wydawcom kart przez sklepy - mówi Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej.

- Więcej sklepów i sieci handlowych instaluje terminale POS- dodaje ekspert BIK.Według NBP ich liczba w ciągu dwóch lat wzrosła o 42 proc. Na koniec września 2015 roku było ich ponad 440 tysięcy.

Jak wynika z bazy BIK karta kredytowa znajduje się w portfelach 4,7 miliona Polaków, co oznacza że co 6 dorosła osoba ma kartę kredytową. Tymczasem, w badaniu opinii co druga osoba potwierdziła posiadanie "plastiku" w formie debetowej bądź kredytowej. Polacy często nie dostrzegają różnic pomiędzy kartą debetową a karta kredytową - wyjaśnia dr Topiński i tłumaczy, że podstawową funkcjonalnością karty kredytowej jest możliwość przeprowadzenia transakcji bez posiadania wymaganej ilości gotówki na koncie.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA