PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Zaokrąglenie kwot płatności da rocznie ok. 40 mln zł oszczędności

  • Autor: PAP
  • 15 sty 2013 17:34

Dzięki wprowadzeniu ustawy o zaokrągleniu kwot płatności gotówkowych Narodowy Bank Polski zaoszczędzi nawet 40 mln zł rocznie - podał NBP we wtorek. Projekt przewiduje zaokrąglanie płatności do pięciu groszy, przez co spadnie popyt na monety 1 gr i 2 gr.

REKLAMA

Projekt takiej ustawy został przygotowany w NBP i przekazany do Ministerstwa Finansów.

Jak tłumaczyli przedstawiciele banku centralnego na wtorkowej konferencji prasowej, zaokrąglany do pięciu groszy byłby jedynie rachunek końcowy płatny gotówką, a nie ceny poszczególnych produktów. Ich zdaniem rozwiązanie to ograniczy uciążliwość transakcji handlowych dla obywateli, zmniejszy koszty działania wielu przedsiębiorstw, a także przyniesie oszczędności dla banku centralnego.

NBP poinformował, że roczne koszty związane z biciem jedno- i dwugroszówek wynoszą ok. 40 mln zł, ale m.in. z powodu drożejących surowców mogłyby w kolejnych latach rosnąć.

Dyrektor Departamentu prawnego NBP i jednocześnie autor projektu ustawy Aleksander Proksa podkreślił, że zaokrąglenie nie będzie dotyczyło wszystkich transakcji. "Proponujemy, aby w przypadku płatności gotówkowych łączna kwota należności, czyli rachunek końcowy, podlegała zaokrągleniu do pięciu groszy. Zmiany nie objęłyby transakcji bezgotówkowych, czyli płatności kartą, płatności elektronicznych oraz tradycyjnych płatności bankowych" - wskazał.

Zmiany miałyby polegać na tym, że finalny rachunek byłby zaokrąglany maksymalnie o dwa grosze w górę lub w dół. Rachunki kończące się na jeden i dwa grosze oraz sześć i siedem groszy byłby zaokrąglane w dół; końcówki trzy i cztery grosze oraz osiem i dziewięć - w górę.

Zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP Barbara Jaroszek podkreśliła, że zmiany nie mają na celu całkowitego wyeliminowania monet jedno- i dwugroszowych z obiegu, a jedynie znaczące ograniczenie popytu na nie.

"Obecnie w obiegu mamy ponad siedem miliardów monet jedno- i dwugroszowych na niespełna 13 miliardów wszystkich wyemitowanych monet. Monety te szybko wypadają z obiegu, są gromadzone w skarbonkach lub szufladach i często o nich zapominamy. Do takiego zachowania przyznaje się jedna trzecia Polaków" - powiedziała.

Dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP Marcin Kaszuba przekonywał, że wyeliminowanie z obiegu najmniejszych nominałów monet nie odbije się istotnym wzrostem cen. "Z analiz Instytutu Ekonomicznego NBP wynika, że zaokrąglenie kwot powinno być neutralne dla wskaźnika inflacji. Według naszych szacunków wzrost wydatków przeciętnego konsumenta wyniósłby ewentualnie nie więcej niż kilkadziesiąt groszy rocznie" - podkreślił.

Jak poinformowało PAP Ministerstwo Finansów, resort prowadzi obecnie wewnętrzne konsultacje projektu ustawy. "Projekt dodatkowo wymaga m.in. przeanalizowania jego skutków pod względem ewentualnego wpływu na inflację, sytuację finansową gospodarstw domowych, jak również sytuację przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów obecnie prowadzi proces wewnętrznych konsultacji przedmiotowego projektu i wstępną jego ocenę planuje przekazać NBP do końca stycznia bieżącego roku" - wskazał MF.

Eksperci z NBP wskazali, że w ostatnich latach podobne regulacje wprowadziły m.in. Czechy, Węgry, Rosja, Szwecja, Dania oraz Izrael.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES Partner serwisu - Arrowhead

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA