PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Złe prognozy dla budżetu przez zakaz handlu w niedziele

 • Autor: PAP
 • 23 paź 2017 15:40

Złe prognozy dla budżetu przez zakaz handlu w niedziele fot. Unsplash

Eksperci Business Centre Club prognozują, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę spowoduje 5-proc. spadek sprzedaży, spadek zatrudnienia o 36 tys. osób oraz spadek dochodów budżetu o 1,8 mld zł rocznie.

REKLAMA

W poniedziałek na spotkaniu z przedstawicielami klubu Nowoczesnej przedstawili oni swoje najważniejsze postulaty gospodarcze. Spotkanie zorganizował w Sejmie przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna).

Eksperci BCC przekonywali, że postulaty przedsiębiorców są ważne, bo, jak mówił podczas spotkania prezes BCC Marek Goliszewski, 85 proc. PKB jest tworzone przez sektor prywatny.

Jeden z postulatów dotyczy właśnie planowanego ograniczenia lub zakazu handlu w niedzielę. Zdaniem BCC, ewentualny zakaz bardzo negatywnie wpłynąłby na gospodarkę, a także będzie stanowić ingerencję w wolność ludzi.

Przedstawiciele BCC formułowali także postulaty wobec rynku pracy. Obecnie przedsiębiorcy, mówili, doświadczają coraz mocniej braku rąk do pracy. Według danych BCC we wrześniu br. po raz pierwszy od 4 lat polscy przedsiębiorcy nie stworzyli nowych miejsc pracy. Tymczasem by utrzymać firmy na pełnych obrotach, potrzebują rocznie ok. 200 tys. pracowników więcej.

Zdaniem BCC zmiany w prawie mogłyby prowadzić do ograniczenia przechodzenia ludzi na emeryturę, bo bardzo wielu ludzi uzyskujących uprawnienia emerytalne odchodzi z rynku pracy. Jeżeli nie uda się tych ludzi zatrzymać, przedsiębiorcy mogą się znaleźć "w dużych opałach".

Jednym ze skutków będzie to, mówili, że efektywność pracowników, zwłaszcza fachowców, będzie się obniżać, bo dziś są oni przeciążeni pracą.

Zdaniem ekspertów BCC rozważyć należy także zmiany w zasadach wypłaty zasiłków, żeby ograniczyć takie sytuacje, jak w gminie Szydłowiec, gdzie jest jeden z największych zarejestrowanych poziomów bezrobocia, a zarazem brak ludzi do pracy.

Kolejny postulat dotyczył kompleksowego uregulowania zatrudnienia cudzoziemców, by wszystkie zasady ich zatrudniania znalazły się w jednym akcie prawnym.

Część postulatów dotyczyło systemu podatkowego. Marek Goliszewski przypomniał, że wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiadał przygotowanie "Konstytucji dla Biznesu", która miała ułatwiać działalność gospodarcza.

Na razie jednak, wskazywali przedstawiciele BCC, zmiany podatkowe idą w przeciwnym kierunku, bo system podatkowy jest - ich zdaniem - coraz bardziej represyjny i daleki od stosowania zasady domniemania niewinności.

Eksperci BCC zwracali uwagę, że w ostatnim okresie wprowadzono np. konfiskatę rozszerzoną i dopuszczono do procedury karnej dowody pozyskane w sposób nie do końca legalny.

Krytykowali wprowadzone przez nową ustawę o VAT wykreślanie podatników z rejestru bez próby kontaktu z przedsiębiorcą i bez żadnej możliwości zaskarżenia takiej decyzji.

 • 1
 • 2
 • felicjan andrzejczyk 2017-10-24 13:40:07
  Jakoś prawnie trzeba to kontrolować, nie może być taki dziki zachód ja był, wydaje mi się, że wolne dla pracowników marketów a jednocześnie wyłączenie z ustawy małych sklepoów jest niezłym kompromisem
 • aszrekawa 2017-10-24 13:19:11
  Przecież małe sklepy franczyza drobni przediębiorcy będą mogli handlować, co więcjej pozbawieni konkurencji gigantów którzy chcieliby ich wypchnąć z rynku, także bez przesady z ktytką tej ustawy
 • wkurzony lewak 2017-10-24 12:50:08
  Ustawa o zakazie handlu może ingeneruej w wolnośc ludzi tylko kogo? Szefów i dyrektorów, którzy w niedzielę grillują czy pracowników zmuszonych do ciężkiej harówki przez cały tydzień? Każdemu należy się wolne, a jak jest potrzeba to osiedłowki będą mogły być otwarte

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Arrowhead Partner serwisu - EPP Partner serwisu - Galeria WISŁA Partner serwisu - IMMOCHAN Partner serwisu - METROPROPERTIES

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA