PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Znamy wartość ofert w przetargu na przebudowę dworca w Gliwicach

  • wnp.pl
  • 30 wrz 2014 14:54

PKP otrzymały pięć ofert w przetargu na przebudowę dworca kolejowego w Gliwicach - wynika z informacji portalu wnp.pl. Ich wartość wynosi od 136 do 235 mln zł brutto.

REKLAMA

Zwycięzca przetargu, który ma zostać wybrany według kryterium najniższej ceny, na zrealizowanie zadania będzie miał 392 dni. Najtaniej swoje usługi wyceniła hiszpańska Aldesa, której oferta opiewa na 136,81 mln zł brutto wobec budżetu inwestora w wysokości 131,42 mln zł brutto.

Pozostałe oferty należą do: NDI z Sopotu (142,59 mln zł brutto), IDS-Bud (167,18 mln zł brutto), spółki Winnicki z Sochaczewa (183,26 mln zł brutto) oraz Porr Polska (235,55 mln zł brutto).

Jak podkreślały wcześniej PKP, przebudowa dworca w Gliwicach to największa inwestycja od czasu jego budowy w latach 1923-1925.

- Jej głównym celem jest poprawa komfortu podróżnych oraz dostosowanie obiektu do współczesnych standardów obsługi. We wnętrzu największą nowością będzie połączenie specjalnym korytarzem holu autobusowego i głównego. Ułatwi to podróżnym przemieszczanie się po dworcu - informowały PKP.

- Cały kompleks będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. W posadzce zamontowane zostaną linie prowadzące z polami uwagi. Pomogą one osobom niewidomym i niedowidzącym w dotarciu najważniejszych miejsc na dworcu - dodały.

Zlikwidowane mają zostać bariery architektoniczne - obniżona będzie część okienek kasowych, a także zostaną zamontowane windy.

Ponadto ma poprawić się bezpieczeństwo oraz informacja dworcowa. Stare tablice odjazdów i przyjazdów wybrany wykonawca zastąpi tablicami elektronicznymi, a także wymieni system głosowej informacji pasażerskiej.

W ramach kontraktu wykonawca rozbuduje system monitoringu, który swoim zasięgiem obejmie cały kompleks. Dworzec zyska system powiadamiania o pożarze oraz BMS, czyli system inteligentnego zarządzania budynkiem.

PKP zapowiedziały, że renowacja obejmie elementy historyczne, m.in. mozaikę znajdująca się w holu głównym i drewniane sufity.

- Wyremontowanie zostanie elewacja wraz z detalami architektonicznymi. Zyska ona nową iluminację. Nad wejściem głównym wykonawca prac zamontuje nowy zegar i napis z nazwą dworca - wskazano.

Gruntowna przebudowa czeka perony i tunele Z tunelu na poziom peronu będą prowadziły schody ruchome (tunel główny) i windy (z tunelu od holu autobusowego).

- W tunelach i na peronach pojawią się nowe elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów. Perony zyskają całkowicie nową nawierzchnię oraz zadaszenie z przeszkleniami. Wymienione zostaną również tory w obrębie stacji - podały PKP.

Przebudowa kompleksu dworcowego w Gliwicach będzie współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dotychczas przy udziale środków unijnych przebudowano dworce w Gdyni i Wrocławiu, a także wybudowano nowy, podziemny dworzec Kraków Główny. Trwa także modernizacja dworca w Bydgoszczy, a wkrótce mają ruszyć prace w Szczecinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Galeria WISŁA

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA