PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Związkowcy z Tesco chcą podwyżki i wzrostu zatrudnienia

  • Autor: PAP
  • 23 mar 2012 18:05

Związki zawodowe z Tesco Polska domagają się co najmniej 500 zł brutto podwyżki dla każdego pracownika oraz zwiększenia zatrudnienia w sklepach przynajmniej o 20 proc. W tej sprawie chcą rozmawiać z zarządem. Władze firmy na razie nie komentują tych postulatów.

REKLAMA

W piątek cztery związki zawodowe - Ogólnopolski Pracowniczy ZZ Konfederacja Pracy, ZZ Pracowników Handlu, NSZZ "Solidarność 80" oraz WZZ "Sierpień'80" poinformowały, że chcą jak najszybszego spotkania pracodawcy ze wszystkimi działającymi w Tesco Polska związkami zawodowymi.

"W związku z rozpoczętym nowym rokiem finansowym wnosimy o 25-proc. podwyżkę dla pracowników podstawowych (personelu - PAP), nie mniej niż 500 zł dla wszystkich w/w pracowników oraz kierowników i liderów" - napisano w związkowym komunikacie.

Informacje o piśmie do zarządu Tesco przekazała PAP Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca WZZ "Sierpień 80" w Tesco Polska, a jednocześnie kasjerka w jednym z hipermarketów. Jak wyjaśniła, apel związkowców o rozpoczęcie negocjacji wynika z wygaśnięcia tzw. pakietu antykryzysowego, który zwalniał pracodawców z konieczności corocznego ustalania podwyżek.

"Takie rozmowy prowadzone były w Tesco co roku, wyjątkiem był rok 2010 i 2011. Teraz chcemy wrócić do tego dobrego zwyczaju" - powiedziała szefowa Sierpnia'80.

Michał Sikora, rzecznik prasowy Tesco w Polsce w rozmowie z PAP stwierdził, że do Tesco nie dotarło żadne pismo od związkowców i nie może odnieść się do jego treści. Zapewnił jednak, że ze związkowcami firma spotyka się regularnie i wymienia informacje.

"Otrzymaliśmy np. pismo z NSZZ "Solidarność" z propozycją spotkania z przedstawicielami wszystkich organizacji związkowych działających w Tesco, co uczynimy w odpowiednim terminie" - dodał rzecznik. Poinformował też, że od lipca 2011 roku wynagrodzenie pracowników w sklepach wzrosło o 3 proc. i o dodatkowe 7 proc. w przypadku ok. 1/3 pracowników sklepów.

Elżbieta Fornalczyk powiedziała, że działające w sieci sklepów Tesco Polska związki zawodowe oczekują podwyżki płac o co najmniej 500 zł dla wszystkich pracowników z wyjątkiem wyższej kadry kierowniczej oraz zwiększenia zatrudnienia personelu sklepów o 20 proc. Pismo w tej sprawie podpisały cztery związki: OPZZ Konfederacja Pracy, ZZ Pracowników Handlu, NSZZ "Solidarność 80" oraz WZZ "Sierpień'80". Związek "Sierpień'80" zrzesza 600 osób i jest jednym z dwóch, oprócz "Solidarności", prowadzących działalność na terenie całego Tesco.

Związkowcy proponują spotkanie z kierownictwem Tesco 11 lub 13 kwietnia. Na odpowiedź oczekują przez siedem dni od daty otrzymania listu, który powinien być doręczony firmie w przyszłym tygodniu. Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80" powiedział PAP, że zgodnie z przepisami, jeśli odpowiedzi nie będzie w terminie, związki mogą rozpocząć spór zbiorowy.

Grupa Tesco zatrudnia w Polsce ok. 30 tys. osób. W kwietniu 2011 zarząd Tesco Polska zapowiedział zwiększenie liczby otwieranych nowych sklepów z 42 do 87. Obecnie sieć liczy 420 placówek. W kończącym się w lutym 2011 roku finansowym obroty spółki wyniosły 11,5 mld zł, o 9,1 proc. więcej niż w poprzednim roku


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA