Hotele i apartamenty na wynajem - to napędza rynekPropertyNews.pl - 03-01-2017, 11:30


Polska na tle Europy cały czas ma stosunkowo niskie obłożenie, jeśli chodzi o hotelarstwo i ten właśnie czynnik powoduje, że jest to kierunek z dużym potencjałem - o rynku hotelowym i nowych inwestycjach mówi Marian Okręglicki, prezes Sawa Apartments.

Dobra sytuacja w branży hotelarskiej sprzyja Państwa decyzjom inwestycyjnym?

Marian Okręglicki, prezes Sawa Apartments: Hotele cały czas traktowane są jako potencjalne dobre źródło dochodów, choć należy podkreślić, iż jest to inwestycja długoterminowa charakteryzująca się cyklicznością. Zgodnie z raportami dostępnymi na rynku krajowa baza noclegowa w ciągu dekady zwiększyła się o 79 proc., zaś liczba korzystających z niej turystów o 86 proc. Niemniej Polska na tle Europy cały czas ma stosunkowo niskie obłożenie, jeśli chodzi o hotelarstwo i ten właśnie czynnik powoduje, że jest to kierunek z dużym potencjałem.

Wszystko to sprawia, że Sawa Apartments, jako jeden z horyzontów działalności w swoim portfelu, ma również projekt stricte z branży hotelarskiej oraz apartamentów na wynajem. Jest to innowacyjny projekt ośmiu ekskluzywnych budynków polegający na rewitalizacji byłego ośrodka wypoczynkowego położonego w Kozubniku niedaleko Żywca i Szczyrku. Projekt obejmuje rewitalizację i budowę w latach 2014-2018 250 apartamentów i 170 pokoi hotelowych w standardzie czterogwiazdkowym wraz z kompleksem aquaparku. 

Zapowiada się ciekawa inwestycja...

Woda basenowa w aquaparku zasilana będzie ciepłą wodą termalną. Kompleks termalno-basenowy oferował będzie gorące kąpiele w leczniczych solankach termalnych. Będą się tu znajdowały trzy baseny wraz z zespołem odnowy biologicznej oraz częścią medyczno-rehabilitacyjną. W ramach inwestycji powstaną obiekty apartamentowe, restauracje, sale konferencyjne, sala do squasha, kręgielnia i kasyno, które obsłużą 1,5 tys. turystów.

Jak postępują prace?

Aktualnie realizowany jest pierwszy etap inwestycji, tj. 100 apartamentów. Nasza spółka podjęła strategiczną decyzję, iż sprzedaż apartamentów w Kozubniku rozpocznie dopiero w I kwartale 2017 roku. Niemniej już obecnie projekt ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i pomimo braku jakiejkolwiek działalności marketingowej klienci sami zgłaszają się do naszej spółki celem nabycia apartamentów. Obecnie, pomimo braku rozpoczęcia formalnej sprzedaży, mamy już podpisane umowy rezerwacyjne na ok. 25 proc. lokali.

Kozubnik i apartamentowo-biurowy Solec Residence to aktualne realizacje. A jakie będą przyszłe projekty?

Inwestycje, których realizacja rozpocznie się w 2017 roku, to projekt w Zegrzu i na stołecznej Ochocie. W obu tych przypadkach również spotkało nas bardzo miłe zaskoczenie. Projekty te są obecnie w fazie opracowania strategii marketingowej, tymczasem jeszcze przed publicznym rozpoczęciem promocji oba projekty mają już swoich zwolenników. Spółka prowadzi w związku z tym rejestr zainteresowanych osób.

W latach 2018-2020 Sawa Apartments przygotowuje w Warszawie  centrum medyczne wraz z wysokiej klasy szpitalem o specjalności ortopedycznej i kardiologicznej oraz z obiektami rehabilitacyjnymi. Projekt będzie zrealizowany na działce o powierzchni ponad 15 h. Do dyspozycji będzie także basen wraz ze SPA i aquaparkiem. Opracowujemy także projekt źródeł termalnych, które miałyby zasilać jeden z basenów. Do celów rehabilitacyjnych w zakresie hipoterapii posłuży stadnina koni zlokalizowana przy centrum medycznym. Infrastrukturę towarzyszącą tworzyć będzie niska zabudowa pensjonatowo-mieszkaniowa, pełniąca funkcję uzupełniającą dla centrum medycznego dla zamożnych osób w wieku 55+. Projekt jest w fazie wstępnej, stąd nie podajemy jeszcze konkretnych informacji sprzedażowych.

Dziękujemy za rozmowę