Od cukrowni po klasztor. Arche powiększa kolekcję hoteliPropertyNews.pl - 2017-12-07 07:53:55.942795


Arche wprowadza do obrotu na Catalyst nową pulę obligacji. Grupa przeznaczy środki na bieżącą działalność inwestycyjną. W budowie jest 11 hoteli, w tym jedna z największych inwestycji - Cukrownia Żnin.

 


Do obrotu trafi 300 tys. obligacji Arche o łącznej wartości 30 mln zł.

- Pieniądze z obligacji przeznaczymy na bieżącą działalność inwestycyjną. Jesteśmy w trakcie budowy kilku dużych obiektów - mówi prezes Arche Waldemar Grochowski. 

W portfelu Arche jest siedem hoteli i jeden apartamentowiec. W najbliższych latach grupa będzie ich miała minimum 20 - zdradza prezes Arche. - Tylko rewitalizacja Cukrowni Żnin pochłonie nawet 200 mln zł - mówi. 

Pierwszy etap rewitalizacji Cukrowni będzie kosztować około 100 mln zł i ma się zakończyć w ciągu dwóch lat. Termin zakończenia drugiego etapu zależeć będzie od kondycji finansowej spółki i - jak zdradza prezes - prawdopodobnie zakończy się w ciągu 5 lat. 

Obiekt po dawnej cukrowni zostanie zaadaptowany na Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe. Znajdzie się w nim blisko 400 pokoi noclegowych, sale konferencyjne, restauracja, SPA, basen i centrum rehabilitacji.

- W tej chwili trwają prace zbrojeniowe wewnątrz obiektu, bo wymaga on podbicia - mówi Waldemar Grochowski. - Zachowujemy praktycznie wszystko, co oszczędził czas. Poprawiamy minimum. W starą substancję wprowadzamy nowoczesność. Chcemy zrobić to tak, by nasi goście mogli mieć wyobrażenie jak cukrownia funkcjonowała - mówi. 

Nowe otwarcia

W budowie jest 11 obiektów hotelowych Arche. Najbliższe otwarcie planowane jest tuż po N0wym Roku. Będzie to hotel w Górze Kalwarii. Do dyspozycji gości zostanie oddany obiekt usytuowany w dawnych koszarach z 1863 r. To 3-gwiazdkowy hotel z salą konferencyjną i restauracją, utrzymany w loftowym stylu, z zachowaniem oryginalnych elementów.

Także w pierwszej połowie 2018 Arche planuje otworzyć jedną ze swoich inwestycji w Warszawie - trzygwiazdkowy Hotel Polonez Arche. Łącznie znajdzie się tam blisko 300 miejsc noclegowych. Na parterze powstanie lokal gastronomiczny oraz powierzchnie usługowo-handlowe. W drugim półroczu przygotowywane jest otwarcie Arche Hotel Krakowska w Warszawie. Będzie to  nowoczesny obiekt, spełniający wymogi hotelu o standardzie czterech gwiazdek. 

 - Czekamy też na pozwolenie na rozpoczęcie pierwszego etapu rewitalizacji Klasztoru we Wrocławiu. To obiekt z pięknym parkiem, w jednym skrzydle mieszkają jeszcze siostry. Nazwa będzie nawiązywać do klasztoru - zdradza prezes Waldemar Grochowski.

Kolekcja Arche

- Każdy nasz hotel jest inny. Nazywamy je swoją kolekcją.  Spośród innych sieci wyróżniają nas dwie cechy. Po pierwsze w każdym hotelu mamy dużą salę konferencyjną dzięki czemu chętnie odwiedza nas biznes. Po drugie każdy nasz hotel wywołuje emocje. Większość naszych hoteli powstaje w obiektach zabytkowych.  Nauczyliśmy się już  rewitalizować takie obiekty.  Niestety, czasem też ponieśliśmy zbędne koszty, ale dzięki temu umiemy łączyć zarabianie pieniędzy z zachowaniem dziedzictwa. To jest doceniane - mówi mówi prezes Waldemar Grochowski. - Nie lubię kopiowania, przykrywania tego co stare i odtwarzania na nowo. My zostawiamy to, co zrobił czas i wprowadzamy nowoczesne akcenty. To tworzy unikalne połączenie. Zrobiliśmy to m.in. w Zamku w Janowie Podlaskim. Dzięki temu nasza kolekcja hoteli jest rozpoznawalna. Mamy stałych klientów wśród firm, którzy regularnie organizują u nas spotkania w różnych częściach Polski - mówi prezes.

Kierunek mniejsze miasta 

Spółka Arche działa na rynku nieruchomości od 1991 roku. Oprócz działalności hotelowej w swojej 25-letniej historii wybudowała ponad 6500 mieszkań i domów. Prowadzi też sieć restauracji Zaścianek.

- Chcemy zachować te proporcje w poszczególnych segmentach naszej działalności - mówi prezes Arche. Rok 2017 był bardzo dobry w każdym z nich, ale hotele mają to do siebie, że notujemy skokowe wzrosty - widać to szczególnie po otwarciu nowych obiektów. Tak był np. po otwarciu Zamku w Janowie Podlaskim półtora roku temu. W przyszłości chcemy zachować płynniejszy wzrost w segmencie hotelowym waśnie dlatego celujemy w mniejsze miasta. Tam nie ma tak znaczącej konkurencji. Hotele w mniejszych miastach dają nam dobre wyniki.

By wzmocnić wyniki w słabszych okresach grupa Arche wprowadziła do swoich obiektów w Janowie Podlaskim i Łochowie usługi rehabilitacyjne. Centrum Rehabilitacyjne znajdzie się też w Cukrowni Żnin.