Polski przemysł spotkań. Jest dobrze, ale przed nami ogromne wyzwaniaPropertyNews.pl - 2018-05-16 15:03:46.373389


Potencjał polskiego rynku MICE oraz prognozy dotyczące jego rozwoju – tego dotyczyła dyskusja „Polska w grze – na światowym rynku MICE”, która odbyła się 16 maja 2018 roku w Katowicach w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Uczestnicy debaty zastanawiali się, czy Polska jest cenioną destynacją biznesową i miejscem organizacji eventów, czy nasza infrastruktura oraz inne uwarunkowania pozwalają nam z sukcesem rywalizować na tym niełatwym rynku.

– Patrząc na to jak wygląda polski rynek eventowy, myślę, że nie mamy się czego wstydzić – zauważyła Marta Dunin-Michałowska, prezes Stowarzyszenia Branży Eventowej – W ciągu ostatnich dziesięciu lat mamy do czynienia z gigantyczną zmianą. Jakość tego, co nasz rynek oferuje, jest teraz bardzo wysoka. Z drugiej jednak strony wielu polskich graczy na tym rynku żywi obawy związane z utrudnionymi możliwościami współpracy z firmami spoza Polski, tutaj jak się wydaje, główną barierą jest fakt, że ciągle jeszcze trudno nam się „przebić”, chociaż często jesteśmy tańsi.

Potwierdził to Adam Kowalczyk, członek zarządu Walk Events, którego zdaniem najlepszą wizytówką polskiej branży eventowej jest chociażby Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, miejsce organizacji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, 4 Design Days czy wielu innych wydarzeń biznesowych.

– Katowickie MCK to prawdziwa kwintesencja tego, w jakim miejscu znajduje się branża MICE po ostatnich dziesięciu latach. Diagnoza na teraz – jest dobrze, potencjał mamy ogromny, choć równie wiele wyzwań przed nami – dodał.

O ważnej roli Międzynarodowego Centrum Kongresowego wypowiadał się również Marcin Stolarz, prezes zarządu PTWP Event Center, zarządcy MCK.

– Powierzenie MCK i szerzej, Polsce, tak ważnego wydarzenia jak tegoroczny Szczyt Klimatyczny to chyba najlepszy dowód na nasze możliwości – mówił Marcin Stolarz. – Liczba targów i wydarzeń, które odbywają się w Polsce świadczą o tym, że organizatorzy dużych imprez widzą w nas coraz większy potencjał i doceniają nasze zasoby.

W dyskusji udział wzięli: Marta Dunin-Michałowska, prezes Stowarzyszenia Branży Eventowej, MEA Group, Adam Kowalczyk, członek zarządu Walk Events, Leszek Mikos, członek zarządu, Havre Hotel, Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce, Marcin Stolarz, prezes zarządu PTWP Event Center. Dyskusję moderowała Magdalena Kondas, redaktor naczelna, MeetingPlanner.pl.