Nieruchomości premium zarezerwowane dla dużych miastPropertyNews.pl - 2018-06-05 12:18:04.647407


W Warszawie dokonano w 2017 roku blisko połowy transakcji rezydencjami i apartamentami w kraju - wynika z raportu Luxury Realty Map  Poland Sotheby’s International Realty. Około 65 proc. transakcji  o jednostkowej wartości powyżej 1 mln zł – miało miejsce w pięciu największych miastach Polski, w tym w: Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. Z tego aż 42 proc. przypada właśnie na stolicę.

W 2017 roku dwa na trzy prestiżowe adresy sprzedane zostały w granicach administracyjnych zaledwie pięciu polskich aglomeracji. Co ważne – aby stać się w tych miastach właścicielem nieruchomości z wyższej półki, trzeba przygotować się na wydatek rzędu przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Z analiz rynku nieruchomości – dokonanych przez Poland Sotheby’s International Realty na bazie danych transakcyjnych Cenatorium – wynika, że próg cenowy za 1 mkw. nieruchomości premium i luksusowej w stolicy wynosi 14,5 tys. zł. To o około 2,5 tys. zł więcej niż w Trójmieście i Wrocławiu. Jednocześnie kwota ta jest wyższa o 3 tys. zł w porównaniu z Krakowem i nawet o 4,5 tys. zł względem Poznania.

– Pod względem lokalizacji nieruchomości premium i luksusowych, polski rynek – mimo, że pozostający cały czas w fazie rozwoju – nie różni się znacząco od Wielkiej Brytanii czy USA. W ujęciu globalnym sprzedaż nieruchomości z wyższej półki zawsze skoncentrowana jest wokół kilku największych miast. Oczywiście cenowo nadal znacząco odbiegamy od światowych standardów, ale – podobnie, jak w przypadku dysproporcji w wycenach widocznych między poszczególnymi aglomeracjami na rynku wewnętrznym – taka jest właśnie specyfika tego rynku. Znaczące jest jednak to, że Warszawa – mimo najwyższych cen – po raz kolejny notuje również największą sprzedaż - mówi Jarosław Geller, Senior Property Advisor w Poland Sotheby’s International Realty.

Gdzie szukać najbardziej atrakcyjnych nieruchomości w Warszawie? Na top liście stołecznych dzielnic – stanowiących synonim nieruchomościowego luksusu –  króluje Śródmieście i Stary Mokotów oraz okolice Łazienek Królewskich, gdzie – przy cenie przekraczającej 18 tys. zł za mkw. – największą popularnością wśród kupujących cieszą się zrewitalizowane kamienice i nowe apartamentowce.

Z danych Poland Sotheby’s International Realty, zawartych w raporcie Luxury Realty Map, wynika ponadto, że najdroższe stołeczne adresy znaleźć można przy ul. Mokotowskiej, Hożej i Wiejskiej.

Jednak rekordzistami na rynku nieruchomości luksusowych i premium – z cenami przekraczającymi 25 tys. zł za mkw. – okazały się już tylko najnowsze inwestycje. Prym wiedzie budynek Cosmopolitan przy ul. Twardej 4, gdzie w latach 2016/17 odnotowano aż 20 takich transakcji. Równie dobrze sytuacja wyglądała w otwartym wiosną 2017 roku budynku Złota 44 oraz przy ul. Parkowej 19.

– Prestiżowy adres w stolicy oznacza wydatek od 11 tys. zł do 30 tys. zł za 1 mkw., a w wyjątkowych przypadkach kwoty te są większe o kilka czy nawet kilkanaście tys. zł. Przy czym próg ceny 1 mkw. nieruchomości z segmentu premium w Warszawie – ekspercko wyznaczony przez Poland Sotheby’s International Realty w oparciu o dane transakcyjne Cenatorium – jest najwyższy w kraju i wynosi 14,5 tys. zł. Wynika to oczywiście ze specyfiki tego miasta, które stanowi centrum biznesowo-kulturowe, przyciągając pracowników z całego świata i generując tym samym znacznie większy ruch na rynku nieruchomości, w tym premium i luksusowych. Jednocześnie apartamenty i rezydencje w stolicy kupowane są również w celach inwestycyjnych, w tym na wynajem krótko-, jak i długoterminowy, co dodatkowo napędza ten rynek – dodaje Jarosław Geller.

Z raportu Luxury Realty Map wynika, że w Polsce w 2017 roku do nowych nabywców trafiło niemal 1,7 tys. nieruchomości luksusowych i premium, wycenionych jednostkowo na minimum 1 milion złotych, a wartość tego segmentu rynku w tym okresie szacowana jest na 3,45 mld zł.