Gdzie turyści, tam hotelowe inwestycje. Ale jest jeszcze druga strona medalu...PropertyNews.pl - 2018-06-13 12:13:21.375724


W ciągu najbliższych kilku lat liczba pokoi do dyspozycji gości hotelowych wzrośnie w Polsce o około jedną trzecią. Tylko w samej Warszawie do końca 2020 r. ma powstać aż 20 nowych obiektów. Inwestycjom sprzyja wzmożony ruch turystyczny. Jest jednak jeszcze druga strona medalu...

{youtube;4CnTfDeSA1g}

Wszystko wskazuje na to, że już trzeci rok z rzędu padnie rekord, jeśli chodzi o przyjętych turystów w bazie noclegowej - mówi Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor.

Z raportu „Sytuacja na rynku hotelowym. Pełne obłożenie” przygotowanego przez BIG InfoMonitor i Profitroom wynika, że przez pierwsze trzy miesiące 2018 r. z oferty obiektów hotelowych skorzystało ponad 5 mln turystów, to jest o 6,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku minionego (4,75 mln turystów). Jeśli dynamika utrzyma się przez kolejne kwartały, liczba gości obiektów hotelowych może zbliżyć się w tym roku do niemal 26 mln, a w samych hotelach do ponad 22 mln. Tym bardziej, że szczyt sezonu przypada na miesiące wiosenne oraz letnie. W omawianym czasie przybywało turystów krajowych, ale jeszcze szybciej zagranicznych, których liczba zwiększyła się z ponad 1 mln do 1,15 mln, czyli o 11,5 proc. W pierwszych trzech miesiącach tego roku w obiektach hotelowych goście wykupili ponad 10 mln noclegów, o prawie 770 tys. więcej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym (9,3 mln).

- Widać również, że to zainteresowanie, które odnotowujemy wśród turystów przekłada się też na spore inwestycje - mówi Halina Kochalska. - Rosnący popyt będzie się spotykał z coraz większą podaż.

Według ekspertów, liczba miejsc hotelowych może się zwiększyć o 30 proc., a w niektórych lokalizacjach nawet o połowę. - Z jednej strony, ze względu na spory ruch turystyczny działa się lepiej, ale z drugiej strony rosnąca konkurencja sprawia, że hotelarzom będzie coraz trudniej - mówi ekspert BIG InfoMonitor.

Inwestycyjny boom niesie jednak za sobą duże ryzyko. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej oraz BIG InfoMonitor zadłużenie kredytowe i pozakredytowe firm hotelarskich w Polsce po I kw. 2018 r. wyniosło ponad 970 mln zł. Ponad 90 proc. tej sumy stanowiły przeterminowane zobowiązania kredytowe. Z kolei jeżeli chodzi o liczbę firm hotelarskich obciążonych niespłaconymi należnościami, to w bazach BIK i BIG InfoMonitor było ich 779, co stanowi 8,9 proc. firm branży widniejącej w KRS i CEIDG. Odsetek firm z problemami, zarejestrowanych jako „Hotele i podobne obiekty zakwaterowania” o PKD nr 5510Z (bierzemy tu również pod uwagę firmy zawieszone i niedziałające) znacząco przekracza odsetek firm z problemami wśród ogółu przedsiębiorstw, który wynosi 5,7 proc. na koniec I kw. br.

Raport „Sytuacja na rynku hotelowym. Pełne obłożenie” przygotowany przez BIG InfoMonitor i Profitroom  w załączniku