Śląski rynek nieruchomości rośnie w siłęPropertyNews.pl - 2019-01-09 08:33:47.422377


Rośnie pozycja Katowic na inwestycyjnej mapie Polski. W minionym roku transakcje inwestycyjne w Polsce sięgnęły 6 mld euro.  - Region śląski ze względu na swoją wielkość, dojrzałość, płynność jest rynkiem, który cieszy się wielkim zainteresowaniem funduszy - mówi Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI IMMO. Śląsk to drugi hub magazynowy w Polsce oraz piąty rynek biurowy. O rynku nieruchomości komercyjnych w Aglomeracji Śląskiej porozmawiamy podczas Property Forum, które odbędzie się w dniach 24-25 stycznia 2019 r. w Katowicach. {film;14377}

Renata Osiecka będzie gościem Property Forum, które odbędzie się w dniach 24-25 stycznia 2019 r. w Katowicach. Zobacz agendę i zarejestruj się do udziału w wydarzeniu. 

Fundusze inwestycyjne coraz chętniej lokują swój kapitał na Śląsku. 

- Największą aktywność wykazywały fundusze azjatyckie - mówi Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI IMMO. - Region śląski ze względu na swoją wielkość, dojrzałość, płynność jest rynkiem, który cieszy się wielkim zainteresowaniem funduszy - dodaje. 

- W transakcjach magazynowych, co najmniej sześć projektów zostało sprzedanych w ramach sprzedaży portfelowych. Wśród sprzedanych w minionym roku budynków biurowych są Silesia Bussines Park oraz portfel Tri Granitu - mówi ekspertka. 

Stawki stóp kapitalizacji w sektorze magazynowym Katowicach w 2018 roku były na poziomie 6,5 do 7,5 proc. w przypadku portfeli, w przypadku pojedynczych assetów one są na poziomie 7 - 7,5 proc.

Na rynku biurowym możemy mówić o stopach kapitalizacji na poziomie 5,5 – 6,5, proc.

Aktywność deweloperów 

Zainteresowanie funduszy regionem śląskim wzmaga aktywność deweloperów w regionie. Budują tam zarówno więksi jak i mniejsi deweloperzy biurowi m.in. Echo Investment, Skanska, GPP czy Cavatina czy gracze magazynowi tacy jak Panattoni czy 7R.

- Oba rynki są w regionie śląskim bardzo dynamiczne - mówi Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI IMMO.

Czas biur 

Katowice to piąty co do wielkości rynek biurowy w skali całego kraju z podażą ok 500 tys. mkw. Nowa podaż  stycznia do końca września 2018 roku wyniosła 33 tys. mkw. Do końca 2020 roku ma zostać oddanych do użytku kolejne 88  tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Popyt na powierzchnie biurowe, w Katowicach w tym roku był  wyższy niż w 2017 roku. Na koniec września sięgnął 31 tys. mkw. powierzchni.

- Największą grupą najemców są firmy z sektora usług wspólnych związanych z branżą elektroniczną i IT. W tej chwili w Aglomeracji Śląskiej są 92 lokalizacje centrów usług wspólnych. Najemcami są zarówno firmy z kapitałem polskim, amerykańskim, ale też holenderskim - mówi Renata Osiecka.

Poziom pustostanów na rynku biurowym w Aglomeracji Śląskiej wynosi ok 11,2 proc.

- To dość wysoki poziom, ale tendencja jest spadkowa - mówi partner zarządzająca AXI IMMO.

Czynsze bazowe dla powierzchni biurowych kształtują się na poziomie 13,5-13,75 euro za mkw.

- Rynek biurowy w Katowicach koncentruje się wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych czyli ulicy Chorzowskiej, Korfantego, Alei Rozdzińskiego. Potencjał biurowy mają również Gliwice, ze względu na silną pozycję Politechniki, która kształci nowych pracowników dla sektora IT i nowych technologii - mówi Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI IMMO. 

- Katowice w porównaniu z innymi rynkami regionalnymi wypadają słabiej, ale ekspansja istniejących firm oraz stały dostęp do talentów daje nadzieje na kolejny dobry rok dla popytu - dodaje. 

Hub magazynowy 

Rynek magazynowy na Śląsku to drugi co do wielkości hub magazynowy w Polsce. Całkowita podaż projektów  klasy A wynosi 2,5 mln mkw.

-  Od stycznia do września 2018 roku zostało wynajęte 477 tys. mkw. magazynów, oddano 220 tys, mkw. w na koniec września 2018 było 356 tys, mkw. to pokazuje, że ten rynek bardzo dynamicznie rośnie - mówi Renata Osiecka, partner zarządzająca AXI IMMO. 

- Obserwujemy popyt z czterech sektorów najemców. To branża producencka, logistyka, branża handlowa i e-commerce - dodaje. 

Stawki bazowe najmu w magazynach rosną. Kształtują się na poziomie 3,2-3,5 euro za mkw.

- Spodziewamy się , że ta tendencja wzrostowa czynszów utrzyma się ze względu na wzrost kosztów budowy oraz ograniczoną podaż przygotowanych działek - mówi Osiecka.