Property Forum Katowice 2019: Co przyciąga biznes na Śląsk?PropertyNews.pl - 2019-01-15 12:12:12.510455


Dzięki szczytowi klimatycznemu COP24 Katowice stały się rozpoznawalne na całym świecie, a region sukcesywnie przyciąga nowe firmy i kapitał. - Katowice to silna marka w oczach przedsiębiorców, na którą składa się szereg czynników, takich jak np. dostęp do wykwalifikowanej kadry, doskonała lokalizacja i rozbudowany system wsparcia. Mówimy także o potencjale naukowym, gospodarczym i infrastrukturalnym całej metropolii - wylicza Marcin Krupa, prezydent Katowic. O atutach śląskich lokalizacji i wyzwaniach, z jakimi muszą mierzyć się inwestorzy będziemy rozmawiać podczas konferencji Property Forum Katowice zaplanowanej w dniach 24-25 stycznia 2019 roku, podczas 4 Design Days.Modernistyczny model idealnego miasta, w którym każda strefa odpowiadała za daną funkcję, nie spełnia już oczekiwań mieszkańców i odchodzi do lamusa. Jakich projektów chcą Katowice i cała aglomeracja? Jakie inwestycje przyciągną nowych mieszkańców i inwestorów oraz wpłyną na jakość życia w tej części Polski? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas sesji inauguracyjnej Property Forum Katowice - "Miastotwórczy mixed-use. Jakich projektów potrzebuje aglomeracja katowicka, gdy najcenniejszą walutą jest czas, a narzędziem w walce o mieszkańców jest jakość życia?".

W dyskusji udział wezmą, min. Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic, Tomasz Bradecki, Wydział Architektury, Politechnika Śląska, Agnieszka Kaczmarska, prezes, odział Katowice, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Tomasz Konior, właściciel, architekt, urbanista, założyciel, Konior Studio, Krzysztof Lasoń, prezes zarządu, Millenium Inwestycje Sp. z o.o., Bartłomiej Solik, dyrektor ds. inwestycyjnych, TDJ Estate oraz Tomasz Zydorek, Leasing Director, Cavatina Holding SA.

Dzięki szczytowi klimatycznemu COP24 Katowice stały się rozpoznawalne na całym świecie, Metropolia daje większe możliwości. Śląsk i Katowice znajdują się na celowniku inwestorów z różnych branż, ale „region może jeszcze więcej”. Co przyciąga inwestorów do miasta i regionu? Jakie wyzwania należy pokonać, aby atrakcyjność inwestycyjna tej części Polski wciąż rosła, a rynkowi gracze otwierali kolejne oddziały, fabryki, centra logistyczne i magazyny czy obiekty logistyczne? To główne zagadnienia, które poruszymy podczas sesji "Inwestycje. Co przyciąga biznes na Śląsk? Potencjał inwestycyjny regionu".

W dyskusji udział wezmą, m.in. Renata Osiecka, partner zarządzająca, Axi Immo Group Sp. z o.o. Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic, Radosław Szmit, VP Business Operations, Cshark Sp. z o.o., Artur Tomasik, prezes zarządu, Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA., Wojciech Kuśpik, prezes zarządu, Grupa PTWP SA.

ZOBACZ AGENDĘ PROPERTY FORUM KATOWICE 2019

Miasta konkurują o młodych, dobrze wyedukowanych i kreatywnych ludzi, promują przedsiębiorczość i wspierają rozwój start-upów. Jak Katowice agregują start-upy i tworzą środowisko do ich rozwoju? Kto cieszy się z coworkingowego boomu, a kto czuje się zagrożony? O tym na sesji "Start-upy – rozwój w przemysłowym centrum. Jak Katowice wspierają start-upy?".

Udział w dyskusji zapowiedzieli, m.in. Janusz Dramski, wiceprezes, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Mateusz Maik, dyrektor, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, Oliwia Waligóra, Area Manager, Regus i Dawid Wykurz, dyrektor handlowy na Polskę Południową, Fabryka Mebli Biurowych MDD Sp. z o.o.

Również deweloperzy biurowców w Katowicach ścigają się na innowacje. Swoim najemcom oferują przestrzeń do pracy w atrakcyjnym i przyjaznym otoczeniu, ze strefami kultury, zielonymi dachami, w budynkach ekologicznych i dobrze zaprojektowanych. Poszukują rozwiązań dostosowanych do nowego stylu pracy. Jakie biura są dziś magnesem dla firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu? Co pozwoli stolicy Śląska utrzymać mocne miejsce wśród miast regionalnych? Jak rozwinie się rynek - o tym podczas sesji "Biura. Wyścig na innowacje".

W dyskusji wezmą udział: Tomasz Dyba, Negotiator, Tenant & Landlord Representation, Katowice Office, Cushman & Wakefield, Marek Gorczyca, Sales Director Region South, Kinnarps Polska, Justina Ivan, Commercial Director Poland, GTC SA, Marek Ulanecki, Leasing Manager, Vastint Poland Sp. z o.o. oraz Marek Kuryłowicz, prokurent, prezes zarządu, Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o.

Na Śląsku nie brakuje jednak wyzwań. Brak rąk do pracy, wygórowane oczekiwania finansowe i niewystarczające kompetencje u osób aplikujących – z problemami kadrowymi mierzy się dziś prawie połowa firm w Polsce, w tym branża logistyczna, hotelowa czy handlowa, a także coraz częściej centra nowoczesnych usług. Rynek pracy się kurczy. Jak samorządy walczą o nowych mieszkańców? Czy oferta śląskich uczelni jest magnesem dla studentów? Jakich kadr brakuje na Śląsku i jak je przyciągnąć? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy podczas sesji "Kadry – najważniejszy napęd dla nowych inwestycji".

O kadrowych wyzwaniach dyskutować będą, m.in. Konrad Czapiewski, kierownik, Zakład Geografii Wsi i Rozwoju Lokalnego, Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania, Polska Akademia Nauk, Grzegorz Głód, prodziekan ds. edukacji, Wydział Ekonomii, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Arkadiusz Hołda, założyciel-kanclerz, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Joanna Osoba-Botwina, EMEA Talent Acquisition Manager, Rockwell Automation Sp. z o.o.

SPRAWDŹ, CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO PODCZAS 4 DESIGN DAYS 2019

Mocnym atutem Śląska jest rozwinięta infrastruktura sprzyjająca inwestycjom magazynowym. Na drugim największym rynku powierzchni magazynowych w Polsce popyt nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Jakie są warunki do utrzymania wzrostu? Czy rosnące koszty usług budowlanych nie spowolnią rozwoju sektora i wpłyną na koszty najmu? Ceny nieruchomości, rynek pracy – jakie są bariery? To tylko nieliczne zagadnienia, które chcemy poruszyć podczas sesji "Magazyny. E-commerce, rosnąca konsumpcja oraz dobra koniunktura gospodarcza – to składowe sukcesu rynku magazynowego. Warunki utrzymania wzrostu sektora na Śląsku".

Udział w dyskusji zapowiedzieli: Jan Brachmann, prezes zarządu, Seifert Polska Sp. z o.o., Marek Dobrzycki, Managing Director, Panattoni Europe, Mirosław Koszany, prezes zarządu, Biuro Inwestycji Kapitałowych SA oraz Tomasz Rąba, senior konsultant Industrial & Logistic, Axi Immo

 Turystyka biznesowa stała się istotną dźwignią rozwoju miasta i regionu oraz kołem zamachowym rozwoju innych sektorów. Powstaje nowe zaplecze konferencyjne, a śląska mapa hotelowa coraz bardziej się zagęszcza. Branża czerpie profity ze sprzyjającej hossy i rosnącej liczby międzynarodowych, prestiżowych eventów - takich jak COP24 - promujących region na arenie międzynarodowej. Jaka jest przyszłość rynku MICE w regionie? Jakie nowe inwestycje powstaną w aglomeracji katowickiej? Z jakimi wyzwaniami mierzą się hotelowi gracze? O tym porozmawiamy podczas sesji "Hotele. Katowice + Spodek + MCK = hotelowa hossa".

W dyskusji wezmą udział, m.in. Adam Konieczny, dyrektor rozwoju, Louvre Hotels Group w Polsce, Tomasz Piórkowski, dyrektor regionalny, Vienna House i Przemysław Wieczorek, członek zarządu, Puro Hotels, Adam Pilczuk, dyrektor ds. strategii i rozwoju, Chopin Airport Development Sp. z o.o., Artur Winnicki, CEO, Reesco, Sp. z o.o. oraz Wojciech Kuśpik, prezes zarządu, Grupa PTWP SA.

Property Forum Katowice to spotkanie właścicieli i zarządców firm działających na rynku nieruchomości komercyjnych, które odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (pl. Antalla i Sławika 1, Katowice). Forum będzie częścią wydarzenia 4 Design Days – święta architektury, nieruchomości i wzornictwa (24-27  stycznia 2019 r.).

Gospodarzem spotkania jest Grupa PTWP SA, wydawca portali propertynews.pl, propertydesign.pl, propertyinwestycje.pl i housemarket.pl.