PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

155 mln zł z programu Jessica na mazowieckie inwestycje

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 sie 2012 15:44

Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy 155 milionów złotych z programu Jessica na renowacja miejskich kamienic, rewitalizacja terenów poprzemysłowych czy tworzenie przestrzeni komercyjnych w budynkach poprzemysłowych. Nabór wniosków o pożyczki ruszy już za miesiąc.

REKLAMA

Menedżerem Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich na Mazowszu, który podzieli te środki został Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Agencją Rozwoju Mazowsza oraz Mazowiecką Agencją Energetyczną.

- Jessica to nie tylko ogromna szansa na rewitalizację mazowieckich miast, to także możliwość zdobycia doświadczenia w zakresie wdrażania zwrotnych instrumentów finansowych. Właśnie takie rozwiązania będą odgrywać dużą rolę w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Zatem doświadczenia, które wyniesiemy z Jessici zaprocentują w kolejnych latach - podkreślił marszałek Adam Struzik.

Jessica to pieniądze na projekty z jednej strony komercyjne, z drugiej jednak - wartościowe dla przestrzeni miejskich. Gdyby nie unijne źródło finansowania tego typu inwestycje, z uwagi na zbyt duże koszty, miałyby trudności ze znalezieniem finansowania.

Pieniądze - w formie niskoprocentowych pożyczek - będą mogły być przeznaczone m.in. na renowację i termomodernizację budynków oraz ich adaptację na cele np. biurowe, rewitalizację terenów poprzemysłowych, renowację kamienic czy tworzenie przestrzeni komercyjnych, w tym galerii handlowych.

Jessica (z ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa, której celem jest rewitalizacja miast i realizacja innych projektów miejskich. Spośród konkursów dotacyjnych wyróżnia ją fakt, że przyznawane środki są zwrotne. Po zakończeniu inwestycji beneficjent rozpoczyna spłatę pożyczki, co umożliwia finansowanie kolejnych projektów. W ten sposób pieniądze będą pracowały na rzecz regionu wielokrotnie, a fundusze unijne na projekty miejskie będą dostępne dłużej.


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA