PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

155 mln zł z programu Jessica na mazowieckie inwestycje

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 sie 2012 15:44

Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy 155 milionów złotych z programu Jessica na renowacja miejskich kamienic, rewitalizacja terenów poprzemysłowych czy tworzenie przestrzeni komercyjnych w budynkach poprzemysłowych. Nabór wniosków o pożyczki ruszy już za miesiąc.

REKLAMA

Menedżerem Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich na Mazowszu, który podzieli te środki został Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Agencją Rozwoju Mazowsza oraz Mazowiecką Agencją Energetyczną.

- Jessica to nie tylko ogromna szansa na rewitalizację mazowieckich miast, to także możliwość zdobycia doświadczenia w zakresie wdrażania zwrotnych instrumentów finansowych. Właśnie takie rozwiązania będą odgrywać dużą rolę w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Zatem doświadczenia, które wyniesiemy z Jessici zaprocentują w kolejnych latach - podkreślił marszałek Adam Struzik.

Jessica to pieniądze na projekty z jednej strony komercyjne, z drugiej jednak - wartościowe dla przestrzeni miejskich. Gdyby nie unijne źródło finansowania tego typu inwestycje, z uwagi na zbyt duże koszty, miałyby trudności ze znalezieniem finansowania.

Pieniądze - w formie niskoprocentowych pożyczek - będą mogły być przeznaczone m.in. na renowację i termomodernizację budynków oraz ich adaptację na cele np. biurowe, rewitalizację terenów poprzemysłowych, renowację kamienic czy tworzenie przestrzeni komercyjnych, w tym galerii handlowych.

Jessica (z ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa, której celem jest rewitalizacja miast i realizacja innych projektów miejskich. Spośród konkursów dotacyjnych wyróżnia ją fakt, że przyznawane środki są zwrotne. Po zakończeniu inwestycji beneficjent rozpoczyna spłatę pożyczki, co umożliwia finansowanie kolejnych projektów. W ten sposób pieniądze będą pracowały na rzecz regionu wielokrotnie, a fundusze unijne na projekty miejskie będą dostępne dłużej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA