PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

25-lecie amerykańskich inwestycji w Polsce

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 wrz 2014 11:46

Stany Zjednoczone zainwestowały na starym kontynencie blisko 2,5 bln USD. Do Polski trafiło 14 mld USD (wg danych BEA), co oznacza, że Polska jest największym odbiorcą inwestycji amerykańskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla porównania, w Czechach zainwestowano 6,4 mld USD. Lokowanie amerykańskiego kapitału oraz obecność tamtejszych inwestorów na krajowym rynku w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju Polski w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Uzyskany kapitał to nie tylko środki finansowe, ale także najnowsze technologie, doświadczenie i know-how.

REKLAMA

AmCham i KPMG szacują, że wartość amerykańskich inwestycji w Polsce dokonanych w ciągu ostatnich 25 lat sięga 91 mld PLN, z czego aż 78% ulokowanych jest w sektorze usług. Najwięcej, bo ponad 18 mld PLN, zainwestowano w działalność finansową i ubezpieczeniową. Na drugim miejscu znajduje się handel hurtowy i detaliczny (4 mld PLN). Z kolei w sektorze przemysłowym, amerykańskich przedsiębiorców przyciąga głównie branża motoryzacyjna. Zainwestowało w nią 20 międzynarodowych producentów motoryzacyjnych ze Stanów Zjednoczonych, którzy osiągają rocznie 30 mld PLN przychodów, tworząc jednocześnie 45 tys. nowych miejsc pracy.

Do największych inwestorów amerykańskich w Polsce zaliczyć można takie światowe koncerny jak General Motors Company, Philip Morris International, Avon Products, General Electric Company czy Procter & Gamble.

Według raportu, aż 66% badanych firm, które ulokowały amerykański kapitał w Polsce, dokonało reinwestycji. Większość z nich pojawiła się na polskim rynku w pierwszej połowie lat 90-tych. W ciągu ostatniej dekady prowadziły liczne działania reinwestycyjne, m.in. otwarcia kolejnych fabryk, filii, centrów biznesowych i badawczo-rozwojowych. Rozwój przedsiębiorstw i ich unowocześnianie pozytywnie wpływa na polską gospodarkę i powiększa lokowany w kraju kapitał.

Przedsiębiorstwa ze Stanów Zjednoczonych odgrywają ważną rolę na rynku pracy. Aktualnie zatrudniają około 200 tys. osób, należąc do grona najważniejszych pracodawców w Polsce. Przykładowo, firma P&G zainwestowała w Polsce kilka mld PLN i zatrudnia obecnie 3 500 osób, natomiast firma Mondelēz Polska planuje stworzenia w Skarbimierzu ok. 200 nowych miejsc pracy do roku 2015. Wynagrodzenie oferowane pracownikom firm z kapitałem amerykańskim znacznie przekracza średnią krajową i wynosi średnio 2 tys. USD. Aż 46 tys. miejsc pracy zostało utworzonych w centrach biznesowych i badawczo-rozwojowych. Aktualnie funkcjonuje 156 takich placówek, rozlokowanych na terenie całej Polski.

- Liczba przedsiębiorstw z USA inwestujących w Polsce utrzymuje się w ostatnich latach na stałym poziomie, rośnie za to zatrudnienie w firmach z kapitałem amerykańskim - mówi Józef Wancer, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. To pokazuje, że inwestorzy stale rozszerzają swoją działalność w Polsce, reinwestują, a tym samym zwiększają liczbę miejsc pracy.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA