PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

25-lecie amerykańskich inwestycji w Polsce

  • Autor: Propertynews.pl
  • 03 wrz 2014 11:46

Stany Zjednoczone zainwestowały na starym kontynencie blisko 2,5 bln USD. Do Polski trafiło 14 mld USD (wg danych BEA), co oznacza, że Polska jest największym odbiorcą inwestycji amerykańskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla porównania, w Czechach zainwestowano 6,4 mld USD. Lokowanie amerykańskiego kapitału oraz obecność tamtejszych inwestorów na krajowym rynku w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju Polski w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Uzyskany kapitał to nie tylko środki finansowe, ale także najnowsze technologie, doświadczenie i know-how.

REKLAMA

AmCham i KPMG szacują, że wartość amerykańskich inwestycji w Polsce dokonanych w ciągu ostatnich 25 lat sięga 91 mld PLN, z czego aż 78% ulokowanych jest w sektorze usług. Najwięcej, bo ponad 18 mld PLN, zainwestowano w działalność finansową i ubezpieczeniową. Na drugim miejscu znajduje się handel hurtowy i detaliczny (4 mld PLN). Z kolei w sektorze przemysłowym, amerykańskich przedsiębiorców przyciąga głównie branża motoryzacyjna. Zainwestowało w nią 20 międzynarodowych producentów motoryzacyjnych ze Stanów Zjednoczonych, którzy osiągają rocznie 30 mld PLN przychodów, tworząc jednocześnie 45 tys. nowych miejsc pracy.

Do największych inwestorów amerykańskich w Polsce zaliczyć można takie światowe koncerny jak General Motors Company, Philip Morris International, Avon Products, General Electric Company czy Procter & Gamble.

Według raportu, aż 66% badanych firm, które ulokowały amerykański kapitał w Polsce, dokonało reinwestycji. Większość z nich pojawiła się na polskim rynku w pierwszej połowie lat 90-tych. W ciągu ostatniej dekady prowadziły liczne działania reinwestycyjne, m.in. otwarcia kolejnych fabryk, filii, centrów biznesowych i badawczo-rozwojowych. Rozwój przedsiębiorstw i ich unowocześnianie pozytywnie wpływa na polską gospodarkę i powiększa lokowany w kraju kapitał.

Przedsiębiorstwa ze Stanów Zjednoczonych odgrywają ważną rolę na rynku pracy. Aktualnie zatrudniają około 200 tys. osób, należąc do grona najważniejszych pracodawców w Polsce. Przykładowo, firma P&G zainwestowała w Polsce kilka mld PLN i zatrudnia obecnie 3 500 osób, natomiast firma Mondelēz Polska planuje stworzenia w Skarbimierzu ok. 200 nowych miejsc pracy do roku 2015. Wynagrodzenie oferowane pracownikom firm z kapitałem amerykańskim znacznie przekracza średnią krajową i wynosi średnio 2 tys. USD. Aż 46 tys. miejsc pracy zostało utworzonych w centrach biznesowych i badawczo-rozwojowych. Aktualnie funkcjonuje 156 takich placówek, rozlokowanych na terenie całej Polski.

- Liczba przedsiębiorstw z USA inwestujących w Polsce utrzymuje się w ostatnich latach na stałym poziomie, rośnie za to zatrudnienie w firmach z kapitałem amerykańskim - mówi Józef Wancer, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. To pokazuje, że inwestorzy stale rozszerzają swoją działalność w Polsce, reinwestują, a tym samym zwiększają liczbę miejsc pracy.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA