PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Analitycy PKO BP prognozują: wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,3 proc.

  • Autor: PAP
  • 25 paź 2017 15:45

Analitycy PKO BP prognozują: wzrost PKB Polski w 2018 r. wyniesie 4,3 proc. Fot. Fotolia

Wzrost PKB w Polsce w tym roku wyniesie 4,2 proc., a w 2018 r. sięgnie 4,3 proc. - prognozują analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem, wzrost inwestycji ogółem w 2018 r. będzie stymulowany głównie inwestycjami publicznymi, przy stopniowym ożywieniu prywatnych.

REKLAMA

"Prognozujemy, że wzrost PKB w Polsce w 2017 r. wyniesie 4,2 proc., a w 2018 r. sięgnie 4,3 proc. Miesięczne dane wskazują, że w trzecim kwartale tego roku zaczęło się ożywienie aktywności inwestycyjnej, które w kolejnych kwartałach będzie ulegać dalszemu wzmocnieniu, prowadząc do przechylania struktury wzrostu w kierunku inwestycji. Kulminacja ożywienia koniunktury w Polsce przypadnie według nas na przełom 2017/2018, ale dynamika PKB pozostanie w pobliżu cyklicznego "szczytu" w kolejnych kilku kwartałach" - wynika z Kwartalnika Ekonomicznego analityków PKO Banku Polskiego, którego dane w środę zaprezentowano na spotkaniu z dziennikarzami.

Według szacunków ekspertów, na bazie miesięcznych danych za lipiec-wrzesień można wnioskować, że wzrost PKB w trzecim kwartale br. wyniósł 4,5 proc. rok do roku wobec 3,9 proc. rok do roku w drugim kwartale br.

Ich zdaniem, istotne przyspieszenie wzrostu w trzecim kwartale tego roku odzwierciedlają: bardzo dobre wyniki przemysłu wspieranego m.in. przez solidny wzrost eksportu, poprawa dynamiki produkcji budowlanej sygnalizująca początek nowej fali inwestycji ze środków z UE oraz stabilny, wysoki wzrost sprzedaży detalicznej potwierdzający silny wzrost konsumpcji. Według nich "bieżące trendy w strukturze PKB sygnalizują, że gospodarka wchodzi w okres ekspansji, która będzie napędzana przez wszystkie trzy motory wzrostu: inwestycje, konsumpcję oraz eksport".

"Prognozujemy, że PKB wzrośnie w tym roku o 4,2 proc., a w przyszłym wzrost gospodarczy przyspieszy do 4,3 proc. Kulminacja ożywienia koniunktury w Polsce przypadnie na drugą połowę 2017 r. i pierwszą połowę 2018 r., a głównym motorem napędowym wzrostu gospodarczego będzie popyt wewnętrzny - wciąż silna konsumpcja prywatna i coraz silniej rosnące inwestycje" - czytamy w opracowaniu PKO BP.

Analitycy banku szacują, że wzrost inwestycji ogółem w 2018 r. będzie stymulowany głównie inwestycjami publicznymi przy bardziej stopniowym ożywieniu inwestycji prywatnych. Odbicie inwestycji publicznych (do 30-40 proc. rok do roku na początku przyszłego roku, co może dodać 1-1,5 pp do wzrostu PKB) sygnalizowane jest przez wysoką dynamikę depozytów publicznych.

Według ekspertów PKO BP silne wzrosty inwestycji samorządowych w 2018 r. stymulować będą nie tylko napływające środki z UE, ale także kalendarz wyborczy - chodzi o wybory samorządowe jesienią 2018 r. Z kolei tempo wzrostu konsumpcji prywatnej będzie nieznacznie wyhamowywać od początku 2018 r. odzwierciedlając wyższą inflację i wygasający efekt impulsów fiskalnych. Ożywienie w gospodarce światowej i niedowartościowanie złotego będą nadal wspierać dynamiczny wzrost eksportu, co będzie zapobiegać znacznemu pogorszeniu wkładu eksportu netto.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA