PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Banki zaczynają zaostrzać warunki kredytowe dla przedsiębiorstw

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 lut 2016 10:38

Banki zaczynają zaostrzać warunki kredytowe dla przedsiębiorstw Fot. Fotolia

W IV kwartale br. banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw - wynika z ankiety NBP. Zmiany są niewielkie, jest to jednak pierwsza taka podwyżka od kilku kwartałów.

REKLAMA

W IV kwartale 2015 r. ankietowane banki podwyższyły marże dla kredytów obarczonych wyższym
ryzykiem oraz pozaodsetkowe koszty kredytu (procent netto odpowiednio około -9 proc. i -13 proc.).

Według banków do zaostrzenia polityki kredytowej przyczyniło się głównie ryzyko branży oraz bieżąca lub oczekiwana sytuacja kapitałowa banków (procent netto odpowiednio około -26 proc. i -25 proc.).

Na zaostrzenie polityki kredytowej wpływ miały również czynniki nieuwzględnione w ankiecie, tj. planowane wprowadzenie podatku bankowego oraz wzrost obciążeń z tytułu BFG. Natomiast w kierunku łagodzenia polityki kredytowej działała presja konkurencyjna, głównie ze strony innych banków. W porównaniu do wcześniejszej edycji ankiety przewidywana sytuacja gospodarcza nie była czynnikiem skłaniającym banki do łagodzenia polityki kredytowej 

W IV kwartale 2015 r. większość banków nie zaobserwowała wzrostu popytu na kredyty dla przedsiębiorstw. W poprzedniej edycji ankiety banki przewidywały znacznie wyższy popyt na większość kredytów dla przedsiębiorstw.

Banki, które odczuły wzrost popytu na kredyty dla przedsiębiorstw, uzasadniały go głównie wzrostem zapotrzebowania na finansowanie inwestycji (procent netto około 64 proc.). Do wzrostu popytu przyczynił się również wzrost zapotrzebowania na finansowanie związane z fuzjami i przejęciami oraz czynniki nieuwzględnione w ankiecie, tj. współfinansowanie projektów unijnych z nowych ram finansowych na lata 2014-2020.

W I kwartale 2016 r. pojedyncze banki przewidują kontynuację nieznacznego zaostrzenia polityki kredytowej w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw, z wyjątkiem kredytów długoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw gdzie nie planują zmian. W I kwartale 2016 r. banki w większości kategorii kredytów dla przedsiębiorstw nie oczekują wzrostu popytu . Przewidują, że niewielki wzrost popytu będzie zauważalny jedynie w segmencie kredytów krótkoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw (procent netto około 18 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA